Сучасна англійська

У 21 столітті складно уявити собі успішну людину без знання іноземних мов. Уміння вільно спілкуватися англійською все частіше вказується роботодавцями як одна з основних вимог при прийомі на роботу, володіння англійською необхідно програмістам і IT-фахівцям, нарешті, навіть базові знання розмовної англійської істотно полегшують життя і тим, хто часто подорожує світом, і тим, хто зрідка відправляється у відрядження за кордон.

Екскурс в історію

Мова – це жива матерія, яка знаходиться в постійному розвитку і змінюється разом з культурою носіїв. Тому для того, щоб успішно оволодіти іноземною мовою і навчитися відчувати її, необхідно знати її історію, розуміти, чим зумовлені ті чи інші зміни.

За всю історію свого існування англійська мова зазнала безліч вторгнень, в результаті яких англосаксонське ядро обросло запозиченою лексикою. Кельтські мови, якими говорили в стародавній Британії, були майже повністю втрачені з приходом німецьких племен. Збереглися вони лише у віддалених районах Ірландії, Шотландії та Уельсу. Пізніше, в період вторгнення вікінгів, мова розвивалася під впливом давньоісландської.

Поворотним моментом стало завоювання англійського престолу нормандцями, які буквально нав’язували поширення французької мови. Довгий час французька вважалася мовою аристократії, англосаксонською ж говорили тільки простолюдини – це і послужило потужним поштовхом для перетворення і збагачення мови, який в результаті примусової асиміляції сформувався в знайомий нам варіант англійської.

Варіанти сучасної англійської

Убога і нерозвинена в період до 12 століття, англійська оформилася до початку 15 століття в красиву і сильну літературну мову, що застосовувалася в офіційних установах, школах і судах. Незабаром вона була визнана державною мовою. В період масової еміграції британців в Америку англійська досить швидко набула міжнародного значення, розділившись на територіальні відгалуження.

Сучасна англійська являє собою кілька регіональних варіантів – британський, американський, канадський, австралійський, новозеландський та інші. Найбільш широко використовуваними серед них є два основні різновиди – британська англійська (British English), що нараховує кілька десятків діалектів, і американська англійська (American English), яка на сьогоднішній день по праву займає домінуюче положення в світі.

Британська англійська більш консервативна, вимагає суворого дотримання граматичних правил, зокрема – неухильного дотримання правильного порядку слів у реченні, не терпить скорочень фраз і «проковтування» закінчень слів. Істотно відрізняється й вимова з характерними витягнутими голосними, а також інтонація пропозицій. Втім, сучасне життя вносить свої корективи, і молоде покоління англійців, крокуючи в ногу зі світовою лінгвістичної тенденцією, прагне до максимального спрощення мови.

Так звана «королівська англійська» – діалект, яким розмовляє велика частина населення Великобританії. Однак Британські острови налічують десятки інших діалектів, деякі з яких збереглися лише в найвіддаленіших регіонах і навряд чи вживані в повсякденному житті. Такі територіальні варіанти англійської є скоріше символічною історичною спадщиною.

Американський варіант англійської мови самі англійці називають «поганим англійським» і ставляться до нього з деякою зневагою. Вважається, що це дуже спрощена на всіх рівнях мови англійська, яка неабияк збідніла в процесі таких перетворень. Насправді таке перетворення мови зумовлено іншою культурою – більш розкутою і динамічною. В Америці неможливо уявити плавне розмірене мовлення «в ніс» ідеально правильною англійською. Інший темп життя та інші цінності породили й іншу мову – стислу, лаконічну, спрощену.

Особливості сучасної англійської

Завдяки великій кількості запозичень і широкій території розповсюдження, англійська володіє багатою лексикою з безліччю синонімічних слів. У той же час граматика її досить проста, незважаючи на достатню кількість винятків із правил і неправильних дієслів, які потрібно заучувати. Більшість слів – односкладові. Пунктуація сучасної англійської – одна з найпростіших в світі. Складність представляє собою лише орфографія, так як написання англійських слів часто не збігається з вимовою. Саме тому в словниках до кожного слова прийнято вказувати транскрипцію.

Для сучасної мови характерні спрощення, стиснення фраз, вживання сленгової лексики. Часто в розмовній мові простежується нехтування правилами граматики, скорочення слів і «проковтування» закінчень, внаслідок чого непідготовленій людині важко сприймати на слух таку мову.

Вивчення англійської мови

Як правило, базові знання, які більшість так чи інакше отримують в процесі вивчення іноземної мови за шкільною або непрофільною університетською програмою, виявляються недостатніми для того, щоб оволодіти мовою на рівні вільного спілкування. На допомогу приходять різні курси англійської, онлайн-семінари, інтенсивні тренінги, аудіо- та відео самовчителі, програми навчання за кордоном та інші методи, спрямовані на швидке і ефективне оволодіння сучасною англійською.

Теоретичну частину без праці можна вивчити, вдавшись до послуг мовних шкіл, де кваліфіковані викладачі допоможуть у короткі терміни розібратися в граматичних правилах, орфографії та фонетиці. Однак навчитися правильно писати і читати іноземною мовою – це тільки половина завдання. Важливіше навчитися розуміти і говорити, а для цього потрібна практика.

Семінари з носієм мови

Сучасна англійська настільки динамічна, що для її вивчення найкраще спілкуватися безпосередньо з носіями мови. Для новачків, які не володіють мовою в достатній мірі для виїзду на навчання за кордон, кращим виходом є семінари під керівництвом англомовного викладача. Такі заняття поєднують виконання письмових завдань і живе спілкування, що дозволяє одночасно засвоювати правопис і звучання нової лексики. Крім того, при контакті з носієм мови мовець не усвідомлено копіює і наслідує манері мови співрозмовника – таким чином, на підсвідомому рівні засвоюється правильна вимова й інтонація.

Англійська по Skype

Інший спосіб вивчення англійської, що набирає популярність, – практика спілкування через інтерактивні програми, наприклад, Skype. У вік технічного прогресу це не тільки один з найефективніших, але і найзручніший варіант. Спеціально підготовлений викладач – носій мови – складає для кожного свого учня індивідуальну програму онлайн-навчання та індивідуальний графік занять. Діалог в режимі реального часу дозволяє поліпшити розмовні навички і впоратися з невпевненістю.

Навчання за кордоном

Ніщо не допоможе оволодіти іноземною мовою краще, ніж занурення в мовне середовище. На сьогоднішній день багато туристичних фірм і мовних шкіл розробляють програми по навчанню за кордоном. Такі курси дозволяють не тільки вивчити англійську, а й познайомитися з культурою країни, менталітетом місцевих жителів, а значить, відчути всі нюанси сучасної мови і наблизитися до її розуміння.

Постійне перебування в англомовних колах допоможе швидше і ефективніше збагатити свій словниковий запас і навчитися говорити з мінімальним акцентом або зовсім позбутися від нього. Найпростіше це дається молодим людям – школярам, студентам, які вбирають культуру разом з мовою і швидко адаптуються до незвичних умов. Більш зрілим людям слід звернути увагу на вивчення англійської в групах і поєднувати спілкування в звичному колі з новими англомовними знайомствами – подолання мовного бар’єру буде даватися простіше за підтримки однодумців.

Самовчителі

Для любителів чітко вибудуваного навчального плану і цінителів вільного вибору часу і тем занять підійдуть самовчителі. Однак необхідно стежити за актуальністю видання, адже сучасна англійська постійно розвивається, й інформація друкованих видань досить швидко застаріває. Виняток, мабуть, становлять самовчителі ділової англійської – класичні фрази літературною мовою залишаються завжди актуальними.

Аудіо- та відеоматеріали

Вивчення іноземної мови можна зробити більш цікавим і захоплюючим, якщо використовувати для самонавчання відеоматеріали – фільми, ток-шоу, пізнавальні передачі англійською. У мережі у відкритому доступі можна знайти величезну кількість старих і сучасних записів, найсвіжіші відеоролики на актуальні теми. При цьому на багатьох ресурсах передбачена можливість включати субтитри (в тому числі з перекладом), які полегшують розуміння, що особливо актуально для початківців.

Найпростіший шлях до ненав’язливого засвоєння сучасної англійської лексики – прослуховування музики зарубіжних виконавців. Включити радіо чи компакт-диск можна і в машині, і вдома, і в будь-якому іншому місці, коли можна зосередитися на тексті пісень. Ще один варіант – аудіокниги з творами сучасних авторів англійською мовою.

Відображення сучасної англійської з її актуальною лексикою, новими ідіомами і молодіжним сленгом містять популярні серіали. Скоротати вечір за переглядом декількох серій сучасного англомовного серіалу в компанії друзів, можна не тільки добре провести час, але й вивчити кілька нових виразів.

Напуття

Кожному, хто тільки збирається познайомитись з англійською мовою, або прагне вдосконалити свої знання та розмовні навички, слід пам’ятати, що головне – мати сильну мотивацію, володіти самодисципліною і займатися в задоволення.

Запорука успішного вивчення іноземної мови – грамотний підбір навчальних матеріалів і методик навчання, кваліфікований викладач, здатний пробудити інтерес до уроків, і, звичайно ж, захопленість процесом.

Сучасна англійська мова – це дивовижний, постійно мінливий світ, що розвивається і відкриває нові можливості тим, хто щиро прагне стати його частиною. Стежити за її розвитком набагато цікавіше в процесі вивчення, особливо, якщо є можливість живого діалогу з носіями мови. Додавши трохи старань і оволодівши мовою світового спілкування, можна сміливо назвати себе сучасною людиною світу.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *