Французька: Як навчитися викладати свої думки іноземною мовою. Частина 2

У французькій мові використовується досить-таки жорсткий порядок слів: підмет на першому місці, присудок на другому, додаток (якщо вын вимагається) на третьому. Il travaille à perte – «Він працює собі в збиток». Цей порядок не такий жорсткий як в англійській, і все ж краще його неухильно дотримуватися.

Вивчаючи за допомогою словника цю форму, можна до вивчених за попередньою формою дієслів додати іменники і прийменники. Крім того, бажано до словників основного фонду додати кілька спеціалізованих: медицина, будівництво, техніка.

Попередньо однак потрібно запам’ятати кілька простих правил щодо вживання підмета, присудка і додатку. Хоча дана стаття не є посібником, навіть дуже коротким, все ж зупинимося на деяких моментах докладніше.

а) підмет

 1. Іменник у французькій мові зазвичай забезпечується артиклем – визначеним (le, la, les) або невизначеним (un, une, але у множині des). Є ще і частковий артикль, але на даній стадії можна обходитися і без нього. У граматиках дуже часто і зовсім марно заплутують, коли потрібно вживати той, а коли інший. Це безглуздо, бо не артикль визначається із ситуації, або тим більше підбору слів, а навпаки ситуація визначається артиклем. Як правильно сказати: «Мені часто пишуть студенти»:

Les étudiants écrivent à moi beaucoup

або

Des étudiants écrivent à moi beaucoup

Жодний викладач або людина, що вивчає французьку, вам на це питання не відповість, а запитає у свою чергу: «А що ви, власне кажучи, хотіли сказати»? От, припустимо, – малюємо ситуацію – ви були викладачем багато років, потім знайшли роботу за кордоном. Але ваші учні вас не забувають, пишуть вам листи електронною поштою. Тоді правильним буде перший варіант. А якщо ви написали підручник французької і виклали його в мережу? Підручник привернув увагу, і сотні незнайомих студентів засипають вас питаннями. Тоді правильним буде другий варіант.

Навіть не знаючи суті справи, вже по тому, який артикль вживається, можна налаштуватися на цілком певне сприйняття ситуації. Напевно цього прикладу вистачить, щоб показати, як працює артикль. Зрозуміло, тут багато нюансів. Наприклад,

Les étudiants écrivent à moi beaucoup. Un étudiant a envoyé son article – «Мої студенти пишуть мені багато. Один з них навіть надіслав мені свою статтю».

Тут un вживається не в якості артикля, а в якості числівника. Однак краще в такі подробиці на даній стадії не вдаватися.

 1. А ось у що обов’язково потрібно вдаватися, це в рід іменника. У французькій їх всього два: чоловічий і жіночий, але й вони доставляють масу проблем. Перш за все, своєю розбіжністю з родом в українській мові. Ось у наведеному прикладі мова йшла про статтю. В українській мові вона жіночого роду, а у французькій l’article – чоловічого, чого, до речі не розгледіти, бо перед голосними як чоловічий le, так і жіночий la звертаються в l’. Тому, коли будете підбирати приклади, намагайтеся вживати слово відразу з артиклем, краще всього, якщо сумніваєтеся, який використати визначеним.
 2. Ще одна заковика – це присвійні займенники.

Як написати «Я отримав його статтю», зрозуміло однозначно

J’ai reçu son article

А якщо «Я отримав її статтю»? Зворотно ж

J’ai reçu son article

Тобто присвійний займенник кореспондує зі словом, до якого відноситься, а не з тим, кому належить предмет.

Відразу ж зверніть увагу ще на один момент:

J’ai reçu son article можна перекласти двозначно: «Я отримав його/її статтю», але і «Я отримала його/її статтю». Тобто форма дієслова ніяк не пов’язана з родом підмета.

Якщо ви цього не засвоїте, то ваші листи будуть типу «Мій дружина йому сказала, що він нехороший жінка». Звичайно, вас зрозуміють, але таке поспіль читати буде спочатку дуже смішно, а потім дуже не смішно.

 1. Підметом може бути що завгодно: дієслово в невизначеній формі, дієприкметник, але найчастіше іменник або займенник. Особливо цікавий і зовсім необхідний такий займенник як on. Українською мову він ніяк не перекладається, а вживається, коли щось робиться або щось відбувається в суспільстві, але без вказівки конкретних осіб. Перекласти однозначно такі речення українською неможливо, вірніше, кожного разу потрібно перекладати по-особливому. Тому ми дамо кілька прикладів, з яких ви уловите дух цього займенника.

On est toujours trop prêt quand on a du courage – «Якщо ти – мужня людина, ти завжди готовий»

On va mourir – «Кожна людина помре, всі люди смертні»

On a expérimenté trop – «Було проведено достатню кількість експериментів»

on parle de vous – «Про вас говорять, ваше ім’я у всіх на язиці»

on sonne – «дзвонять»

On écouta sa femme – «Свою дружину треба було слухати»

Pense-t-on que je céderai? – «Я що повинен був їм поступитися? Вони (ви, всі, мої знайомі і незнайомі) думали, що я їм/вам поступлюся?»

On résoudre ce problème – «проблему потрібно вирішувати» або «проблема розв’язана» або «ця проблема [вже] вирішується»

б) присудок

 1. У будь-якій мові існує 3 часи: минулий, теперішній і майбутній. У французькій теж. На відміну від англійської проблем з присудком у французькій досить-таки багато. Втім, 2 особа множини нами вже засвоєна при вивченні наказового способу. Крім того, на початковій стадії досить для судження обов’язково знати ще 3 форми: 3-ї особи і 1-ої однини. Решта в листуванні і складанні статей практично не беруть участь:

Je parle de toi, il parle de toi, ils parlent de toi. Або для дієслів із закінченням на –ir: je finis d’écrire, il finit d’écrire, ils finissent d’écrire.

Складніше з неправильними дієсловами. Але ми їх всього нарахували 63 на 4000 основних слів (зрозуміло, не включаючи в це число похідні), так що їх вивчити не важко. Можна так само виписати їх всі зі словника по порядку, а потім розташовувати їх різними способами, порівнювати на яку букву і з яким прийменником більше:

je vais à l’école – «я йду в школу»

j’assieds près de la fenêtre – «я сідаю біля вікна»

il connaît le français – «він знає французьку»

elle coud une robe – «він шиє сукню»

il court pour ouvrir la porte – «він біжить, щоб відкрити двері»

ils savent nager – «вони вміють плавати»

ils sentent la faim – «вони відчувають голод»

elles servent le dîner – «оне (була така форма для осіб жіночого роду) подають обід»

 1. Серед неправильних дієслів є кілька особливих, які потрібно знати буквально напам’ять. І хоча багато людей – противники запам’ятовування різного роду таблиць дієвідмін і відмін (викладачі іноземної мови знають ці таблиці напам’ять, а от коли справа доходить до перекладу, вони замість того щоб перекладати, болісно відновлюють в пам’яті ці таблиці): ці дієслова потрібно вивчити, причому у всіх особах і часах. Насамперед йдеться про avoir і être: j’ai peur, ta as peur, il a peur, nous avons peur, vous avez peur, ils ont peur – «я боюся, ти боїшся…» (відмінювати краще не просто так, а з яким-небудь значимим додатком) і je suis, tu es, il (elle) est bon (bonne), nous sommes, vous êtes, ils (elles) sont bons (bonnes) – «я, ти .. добрий». Зверніть увагу, після цього дієслова прикметник отримує рід і число.

Є ще кілька таких же важливих дієслів: aller, venir, pouvoir, vouloir, savoir, faire.

 1. Що стосується минулого часу, одна з дивних особливостей французької мови полягає в тому, що одні форми вираження застосовуються для розмовного жанру, інші – для письмової мови. Питання стоїть не про жаргон і літературну мову: і в першому, і в другому випадку на порядку стоїть правильна грамотна мова, а саме про різні мовні сфери. Зокрема, минулий час практично не вживається ні в розмовній мові, ні в листах.

Навпаки, якщо ви будете читати будь-який роман, ви виявите, що минулий час не просто головний, а переважвючий щодо вживання час. Тому якщо ви будете писати статті у французьких журналах, прості анотації та реферати – минулий час для вас – час першої необхідності. Однак, щоб цілком їм володіти, достатньо знати відмінювання лише в 3-ій особі. Il parla de sottise, ils parlèrent de sottise («він, вони сказали дурості»), il finit une lettre, ils finirent des lettres («він, вони закінчили лист, листи») і т. д.

Хоча, звичайно, необхідність знання відмінювання тих 63 неправильних дієслів залишається в повній силі:

il but du lait – «він випив молока» (ось вам і частковий артикль du)

il fit dancer sa fille – «він змусив танцювати свою дочку»

il lit la nouvelle – «він прочитав (цей) роман»

il leur faudra creuser – «їм потрібно було копати»

ils purent creuser – «вони могли копати»

ils ne voulurent (pas) creuser – «вони не хотіли копати»

 1. А що, якщо ви затіяли листування з французом?

Отже, в цьому випадку ви можете навіть і не торкатися минулого часу: він для вас буде непотрібним. Минулий в цьому випадку краще описувати іншою формою, так званим минулим в теперішньому. Взагалі-то це ніяка не розмовна, а цілком літературна форма, тільки використовується вона в особливих випадках, а саме щоб позначити недавно минулий час. Припустимо, ви пишете своєму французу раз на місяць або тиждень. Тоді все, що сталося між останнім і нинішнім листом вкладається в цю форму. Mon épouse a achetè une robe – «Моя дружина купила сукню». (Зверніть увагу: хоча épouse і жіночого роду, однак перед нею стоїть присвійний чоловічого роду – це вони так ставлять, якщо іменник починається з голосної, щоб не було неблагозвуччя – двох голосних підряд). Здавалось би, те що відбулося в більш віддалені часи – ще до листування – повинно б позначатися минулим часом. У літературі так воно і є, а ось в листуванні, в розмовній мові французи давно замінюють простий минулий час цією формою. Тобто, ця форма підходить для будь-якого минулого:

J’ai travaillé beaucoup – «я багато працював»

il a fini son repas – «він закінчив їсти»

ils ont tenu ses promesses – «вони виконали свої обіцянки»

Як бачите, цей час утворюється з дієслова avoir в теперішньому часі, плюс дієприкметник: parler – parlé, finir – fini. І як завжди потрібно запам’ятовувати дієприкметник неправильних дієслів для кожного окремо: dire – dit, suivre – suivi, voir – vu  і т. д.

 1. Однак не всі дієслова утворюють цей час за допомогою дієслова avoir. Деякі в якості допоміжного обрали собі дієслово être:

Je suis allé – «я йшов»

Elle est morte – «вона померла»

Ils sont entrés – «вони прийшли»

Зверніть увагу, на відміну від форми з avoir, у формі з être дієслово знову знаходить свої законні рід і число Je suis allé (allée для жінки), il est allé, elle est allée, ils sont allés, elles sont allées.

Які дієслова утворюють минулий в теперішньому з одним, а які з іншим дієсловом? По-перше, ця група дієслів позначає рух: aller, venir, entrer, rentrer, courir та ін., По-друге, ще й ряд інших, без чітко виражених ознак. Тому для кожного дієслова потрібно дивитися, з ким воно взаємодіє. З власного досвіду радимо: заучувати такі дієслова не потрібно.

Найкраще це знову ж пройти за словником і вибрати всі ці дієслова підряд, а потім пограти з ними. У словниковій статті, якщо дієслово відмінюється з être, це обов’язково вказується в дужках (s). Тільки не потрібно виписувати окремо дієслова, відмінювані з être і окремо з avoir, тому що других незрівнянно більше тих, які з être: виписуйте тільки перші.

Також з être відмінюються всі зворотні дієслова:

En tombant il a entraîné son camarade – «Падаючи, він потяг за собою товариша»

АЛЕ

Il s’est beaucoup entraîné à nager – «Він посилено тренувався у плаванні»

 1. З майбутнім часом те саме. Якщо ви будете писати статті, то слід вживати простий майбутній час: il parlera, ils parleront, il finira, il finiront – дуже просте утворення форми – береться дієслово в невизначеній формі і до нього додаються закінчення дієслова avoir в теперішньому часі.

Дещо порушують цю милостиву картину неправильні дієслова il saura, il mettra, il courra і т. д., Хоча і не всі il dormira.

Знову ж таки, якщо ваша мета – листування або участь в блогах, то можна обійтися без простого майбутнього часу, а в якості такого використовувати так зване найближче майбутнє. І хоча Французька академія закликає не змішувати ці дві форми, французи давно вирішили інакше, перетворивши найближче майбутнє просто в майбутнє.

Для його вживання потрібно чітко вміти відмінювати дієслово aller, до якого в потрібному числі і особі теперішнього часу приєднується невизначена форма дієслова, тобто інфінітив: je vais entendre, il va entendre, ils vont entendre.

je vais composer un livre – «я напишу книгу»

il, elle va arriver à Paris – «він (а) приїде в Париж»

ils vont s’habiller pour le dîner – «вони одягнуться до вечері»

 1. Цих трьох часів достатньо, щоб освоїти такий елемент як присудок розповідного речення. Однак, все ж не завадило б через деякий час до них додати ще дві форми, без яких у принципі можна обійтися без втрати загального сенсу, але є ризик бути не зовсім правильно зрозумілим.

Поряд із простим минулим часом є ще один, що позначається як справжнє в минулому. Не вдаючись в тонкі дефініції, спробуємо показати дію цього часу на прикладі з Мопассана:

Tout à coup elle aperçut une mouette qui traversait le ciel – «Несподівано вона помітила чайку, яка перетинала небо»

aperçut – простий час. І означає він разову дію в послідовному ланцюжку інших таких же дій, типу, якщо ми прочитаємо попередній текст: elle s’assit sur le talus («вона сіла на пагорб»), elle resta là («вона там залишилася (сидіти)») або, якщо ми будемо читати далі: elle se rappela («їй згадалося»), elle revit brusquement l’île («вона несподівано знову побачила острів») і т. д. І все це в простому минулому часі.

Тобто ситуація дуже навіть життєва. Припустимо, ви повідомляєте своєму французькому кореспонденту, що ви проробили якийсь науковий досвід і надіслали його результати в журнал. Ясно, що досвід пророблявся не один раз, а багато, зі зміною параметрів і умов, а відсилання до журналу було разовою дією. Тому ви напишите:

Je fasais cette expérience et j’ai envoyé l’article à (la) revue – «Я проробляв цей досвід (багато разів), і надіслав статтю (про це) в науковий огляд (один раз)».

Ну а якщо ви такий учений, що тільки раз проробили досвід, а потім надсилали свою статтю в усі журнали, то вам доведеться писати:

J’ai fait cette expérience et j’envoyais l’article à (les) revues – «Я проробив цей досвід, і почав надсилати статтю в журнали».

Як бачите, щоб вас правильно зрозуміли, в українській мові потрібно додавати або мати на увазі обставини, у французькій ці обставини самоочевидні вже через вживання тієї чи іншої дієслівної форми.

Ще одна невелика деталь. Одного разу ми натрапили на такий текст в Інтернет-версії журналу, уривок з якого і наводимо тут:

J’avais une vague idée de ce que je voulais faire. Quelle était ma solution? Me lancer à l’aveuglette. J’ai essayé. Je me suis lancée au gré du vent. – «У мене в голові була смутна ідея, чого я хотіла робити. Яким було моє рішення? Кинутися стрімголов. Я спробувала. Я віддалася на волю вітру».

Цікаво в цьому тексті те, що він відносить дію в минулий час, в якості якої тут вживається минулий в теперішньому (j’ai essayé, je me suis lancée). Здавалось би, дієслова avoir і être повинні бути в тому ж часі (j’ai eu і j’ai été), але автор про це й не подумав. І він (вона в даному випадку) вжив теперішній час в минулому (avais, était). Тобто з граматичної точки зору вийшла повна каша: дві різних форми для вживання одного і того ж часу в одному і тому ж тексті (voulais, теж теперішній в минулому, але тут він стоїть правильно, показуючи тривалість дії: тобто вона довго чогось хотіла, а потім стрімголов кинулася). Однак, спеціально звертаючи на цей момент увагу, подібна каша нікого не бентежить: так пишуть всі французи.

Те ж саме і в майбутньому. Якщо вам потрібно вжити дієслова avoir і être, не пишіть за рекомендацією підручників il va avoir soif («він буде хотіти пити») або il va être malade («він захворіє»), якщо ви вживаєте саме цей час з aller в якості майбутнього, то сміливо ставте їх в простому майбутньому: il aura soif або il sera malade.

Правда, якщо ви хочете підкреслити саме намір героя вашого листа, то все ж краще форми

il va avoir soif – «він збирається відчувати спрагу»

il va être malade – «він має намір захворіти».

 1. Тепер ми б хотіли звернути увагу ще на один дієслівний час, без якого цілком можна б і обійтися в приватному листуванні. Але його значення дуже важливе при передачі наукової інформації. І вам бажано з ним познайомитися. Питання не в кращому або гіршому знанні мови – тут недоробки цілком пробачливі й ніхто до вас особливо чіплятися не буде, питання в науковому етикеті – а тут неакуратності абсолютно неприпустимі. Зокрема, коли мова заходить про науку, потрібно дуже чітко бачити різницю між достовірним фактом і припущенням.

Отже. Наприклад, вам потрібно повідомити, що «Космічні промені – це потік атомних ядер і частинок високої енергії». Ви пишете: Le rayonnement cosmique est le flux de noyaux atomiques et de particules de haute énergie.

Ще нічого суттєвого не сказавши, ви вже самою дієслівної формою (est) підкреслюєте, що це положення – достовірний факт, тобто або всім (хто займається наукою від академіка до студента) відомий, або що спостерігався вами особисто в ваших власних дослідженнях. Якщо ж ви не хочете стверджувати істину в останній інстанції, а лише хочете передати те, що ви десь прочитали або вам повідомили колеги, то краще висловити цю думку так:

Selon opinions généralement reçus le rayonnement cosmique serait le flux de noyaux atomiques et de particules de haute énergie – «За загальноприйнятою думкою ..»

Утворюється цей час (його називають умовний) дуже просто. До дієслова зі словника (в інфінітиві) додають закінчення -ait в однині il parlerait, il finirait і -aient у множині: ils parleraient, ils finiraient. Ми навели тільки третю особу, тому що без решти форм поки можна обійтися (ви ж не будете в науковій статті розповідати про себе). Складніше дещо справа з неправильними дієсловами: тут для кожного потрібного запам’ятовувати форму (втім, вона утворюється з простого майбутнього часу). Все ж для головних дієслів краще ці форми запам’ятати – il aurait, serait, ils auraient, seraient.

Ще, на жаль, потрібно звертати увагу на своєчасний перехід від звичайних часів до умовного. Припустимо, ви продовжуєте наведений нами приклад: «Я розмовляв про промені з одним зі своїх колег. Виявляється, ці промені циркулюють в міжзоряній порожнечі. Деякі з частинок можуть пронизувати нас, взаємодіяти з ДНК, проходити крізь скелі й будови».

У першому з цих речень потрібно знову виражатися в якомусь із звичних часів:

J’ai causé de rayons avec un des mes collège

бо якщо ви напишете

J’aurais causé de rayons avec un des mes collèges

ви можете поставити себе у вельми двозначне становище. Вийде, ніби ви самі не усвідомлюєте, розмовляли ви з колегою або не розмовляли, а якщо і розмовляли, то стан був таким, що ви й самі не здатні усвідомити розмову. Щось на кшталт: «Не знайду вдень з вогнем будинок, де був я вчора. Пам’ятаю тільки, що стіни з шпалерами». Може бути так воно і було, але доносити ці відомості до іноземного кореспондента, думаю, не слід. Тому ви вживаєте минулий в теперішньому, а далі при передачі слів колеги знову переходите на умовний спосіб:

Il arrive que ces rayons circuleraient dans le vide interstellaire. Certaines de particules pourraient nous traverser, interférer avec l’ADN, traverser la roche et les bâtiments

Якщо ж ви пишете про свої власні спостереження, або викладаєте зміст підручника, схваленого Міносвіти в якості навчального посібника для системи вимираючої профтехосвіти, то пишіть сміливо:

СES rayons circulent dans le vide interstellaire. Certaines de particules peuvent nous traverser, interférer avec l’ADN, traverser la roche et les bâtiments

 1. Накручено достатньо, але якщо ви додатково ще і займаєтеся історичними науками, то окрім вміння виражатися умовним теперішнім часом, потрібно ще й не забувати про минулий.

Ну справді, як ви напишіть, що

Les Sogdiens, fondateurs de la cité de Samarcande, seraient d’anciens Saka haumavarga – «Согдіанці, засновники Самарканда,  – це древні Saka haumavarga»,

ніби согдіанці все ще числяться серед мешканців Землі. Напевно, правильніше буде написати

Les Sogdiens, fondateurs de la cité de Samarcande, auraient été d’anciens Saka haumavarga

З цього прикладу видно, як висловити умовну думку для минулого часу: дієслова avoir і être у відповідній умовній особі (aurait, serait, auraient, seraient) + дієприкметник (été, parlé, parti, fini, pris, lu і т. д.).

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *