Індоєвропейські мови можливо з’явилися на території сучасної Туреччині

Сучасні індоєвропейські мови – в тому числі і англійська – виникли на території сучасної Туреччини близько 9000 років тому, стверджують деякі дослідники.

Їх висновки відрізняються від традиційної теорії про те, що ці мови з’явилися 5000 років тому на південному заході сучасної Росії.

Для створення родоводів стародавніх і сучасних індоєвропейських мов вчені з Нової Зеландії використовували методи, розроблені для вивчення вірусних епідемій, щоб точно визначити, де і коли ця сім’я мов вперше з’явилася.

Звіт про це дослідження можна знайти в Science.

Мовна сім’я – це група мов, які походять від спільного предка, що називається прамовою.

Лінгвісти визначають мовні сім’ї за допомогою ретельного вивчення в сучасних мовах слів, що схожі за звучанням, і часто описують одне і те ж, як наприклад слова: water (англ.) і Wasser (нім.). Ці слова – родичі – являють собою спадщину російської мови.

«У порівнянні з Курганською гіпотезою про походження мов цей новий аналіз показує, що анатолійська гіпотеза явно виграє» – заявляє професор Марк Пейджел з Університету Рідінга.

Згідно з базою даних Ethnologue, у світі існує більше 100 мовних сімей.

Індоєвропейська сім’я мов є однією з найбільших – в ній понад 400 мов, якими розмовляють як мінімум в 60 країнах; її ж походження залишається неясним.

Курганська гіпотеза. Теоретики вважають, що прамова виникла в степах Росії, на північ від Каспійського моря, близько 5000 років тому.

Анатолійська гіпотеза. Ця гіпотеза, вперше запропонована наприкінці 1980-х років професором Коліном Ренфрю (нині лорд Ренфрю), припускає походження прамови в регіоні анатолійської частини Туреччини близько 3000 років тому.

Щоб визначити, яка з цих теорій найбільш імовірна, Доктор Квентін Аткінсон з університету Окленда і його команда детально досліджували еволюцію мови за допомогою філогенетичного аналізу – зазвичай використовуваного для того, щоб простежити вірусні епідемії.

Основи життя

Філогенетика виявляє спорідненість за допомогою оцінки того, скільки інформації, що зберігається в ДНК, розподіляється між організмами.

При дослідженні використовувалися методи, розроблені для відстеження вірусних епідемій.

Шимпанзе та люди мають спільного предка і ДНК, схожу на 98%. Через це спільне походження вони відносяться до одного філогенетичного або родовідного дерева.

Мова, як і ДНК, передається з покоління в покоління.

Незважаючи на те, що мова змінюється і розвивається, деякі лінгвісти стверджують, що споріднені слова, що описують основи життя – спорідненість (мати, батько), частини тіла (очі, руки), світ природи (вогонь, вода) та основні дієслова (ходити, бігати) – залишаються незмінними.

Ці стійкі до змін споріднені слова тісно пов’язані з прамовою.

Доктор Аткінсон і його команда побудували базу даних, що містить 207 споріднених слів, які присутні в 103 індоєвропейських мовах, і які є в 20 стародавніх мовах, таких як латинь і грецька.

За допомогою філогенетичного аналізу вони змогли відновити еволюційну спорідненість цих сучасних і стародавніх мов – чим більше споріднених слів, тим більше схожі мови і тим ближче вони в групі.

Дерево мов може також показати, коли і де виникла мова-предок.

Отримавши такі дані щодо родовідного дерева мов, д-р Аткінсон і його колеги змогли підтвердити анатолійське походження мов.

Щоб перевірити, чи можлива альтернативна гіпотеза – теорія походження мов на території Росії кілька тисяч років потому-команда зіставила обидві гіпотези.

При повторних тестах анатолійська теорія завжди виходила на перше місце.

Коментуючи документ, професор Марк Пейджел, член Королівського товариства з Університету Рідінга, який брав участь в раніше опублікованих звітах про філогенетичні дослідження, заявив: «Це чудове застосування методів, узятих з еволюційної біології, що дозволяє зрозуміти проблеми культурної еволюції – походження і розвиток індоєвропейських мов».

«Цей документ переконливо показує, що індоєвропейські мови виникли, принаймні, 8000-9500 років тому. А виникли вони в анатолійському регіоні, на території сучасної Туреччини і поширилися звідти далі».

Коментуючи включення стародавніх мов в аналіз, він додав: «використання ряду відомих точок калібрування «копалин» мов підтверджує ці висновки».

Тим не менш, результати не знайшли загального визнання. Професор Петрі Калліо з Університету Хельсінкі зробив припущення, що деякі споріднені слова, що описують технічні винаходи – такі, як колесо, – простежуються в різних мовах.

Він стверджує, що індоєвропейська прамова була диверсифікованою після винаходу колеса, близько 5000 років тому.

Згідно з філогенетичними методами, що використовувалися для визначення часу виникнення прамови, професор Калліо додав: «Так чому ж я досі залишаюся скептично налаштованим? На відміну від археологічного методу радіовуглецевого визначення часу на основі фіксованої швидкості розпаду вуглецю 14, ізотопу вуглецю (14С), чіткої швидкості розпаду основного словникового складу, який дозволив би нам на сьогоднішній день визначити вік прамови, просто не існує.

«Тому замість кількості слів, досвідчені індоєвропеїсти зосередилися на якості слів».

Професор Пейджел виставляє свій контраргумент: «У порівнянні з курганською гіпотезою, цей новий аналіз показує, що анатолійська гіпотеза явно виграє».

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *