Кольори в англійській мові

Походження англійських слів, що означають кольори, дуже різноманітне, а часто і нелогічне.

Було проведено дослідження кольорів в англійській мові. В ході цього дослідження з’ясувалося, що зокрема колір хакі (khaki) може позначати декілька кольорів від тьмяного пастельно зеленого кольору до пісочно-коричневого – кольору форми британської армії після Другої світової війни. Їх форма також була кольору хакі (настільки популярного, що був навіть вираз «носити хакі» – to be in khaki, тобто бути в армії), але поза всяким сумнівом це був пісочно-коричневий колір без жодного натяку на зелений. Про це говорить і етимологія слова (спадщина британського панування в Індії), яке прийшло з урду, де воно означає «запорошений» (ніякого відношення до древньої форми cacky воно не має, хоча значення слів могли бути схожими).

Якщо слово, що з’явилося недавно і має достатньо чітке визначення, може змінювати своє значення так, що ніхто й не помічає, то не дивно, що слова, що позначають кольори, також змінювали свої значення протягом своєї історії, навіть ті з них, які здавалося б вже надовго і міцно закріпили їх.

Візьмемо наприклад слово yellow (жовтий). Слово походить від індоєвропейського кореня *ghel або *gohl, що означало і жовтий, і зелений. Значення обросло безліччю інших значень, і в англійській мові тепер існує достатня кількість похідних коренів, включаючи jaundice (від латинського galbus «зелено-жовтий»), gold (через що термін “golden-yellow” буде вважатися тавтологією з етимологічної точки зору), choleric (від грецького слова «жовч», яка має жовто-зелений колір) і yolk (що означає «жовток»). Слово blue має навіть більш насичену історію. Очевидно, слово виникло з індоєвропейського кореня *bhlewos, що означало “жовтий”, і еволюціонувало в форму phalos («білий») у грецькій мові, звідси воно потрапило в англосаксонську мову у вигляді “pale” («блідий» і «колір шкіри з синцями»); фактично слово blue в сучасному вигляді було запозичене з французької мови. Проте, здається, що слово green завжди нерозривно було пов’язано з ідеєю зростання, виростання: і справді слова green і grow мають один і той самий німецький корінь. Red – ще одне міцно забарвлене слово, запозичене з грецького eruthros (звідси такі слова як erythrocyte, «еритроцит – червоне кров’яне тіло»), що дало в англійській початок таким словам як: russet (червонувато-коричневий), ruby (рубіновий), ruddy (рум’яний) і rust (іржавий).

В іншому разі зміни значень кольору – колір волосся auburn (золотисто-каштановий) – який колись означав «коричнево-білий» або «жовтувато-білий» (запозичене через середньолатинське alburnus, «білястий; брудно-білий» від латинського albus – «білий») і тільки в шістнадцятому столітті слово змінило значення, набувши забарвлення коричневого тону, напевно, від того, що іноді це слово писали як abrun або a-brown, і відбувалося непорозуміння, коли вважалося, що воно утворено від слова brown. Хоча деякі старі словники у визначеннях значень вказують на те, що слово могло означати або «золотисто-коричневий», або «червонувато-коричневий», сенс продовжував зміщуватися, що призвело до того значення кольору, яке існує сьогодні.

Існує загальна думка, що слово pink відбулося від голландського pinck. Тим не менше, існують дві теорії щодо сенсу голландського слова і того, як воно стало позначати колір. Згідно з однією теорією слово pink походить від слова pinck в значенні «маленький» (що підтверджується сучасним англійським словом pinky – «пальчик»), через значення pinck oogen «маленькі очі» – тобто «напівзімкнуті очі» – і будучи запозиченим в англійську мову, слово стало відноситься до поширених садових рослин – квітів виду Dianthus plumarius, які стали називатися pink з сімнадцятого століття. Інша теорія говорить нам про те, що це слово походить від слова pinck в значенні «отвір» (що в подальшому в англійській стало позначати зиґзаґоподібну обробку зубчастих країв тканини, щоб запобігти її зношування, звідси pinking shears («ножиці з зубчастими лезами»), і стало застосовуватися щодо квітки Dianthus тому, що вона за формою нагадує отвори. Так чи інакше, назва кольору походить від рослини, але не навпаки.

Багато інших сучасних назв кольорів походять від назв рослин і природних речовин. Довгий час художники шукали назви для ледве-ледве вловимих відтінків кольорів для створення комерційних таблиць кольорів. Тому не дивно, що кольори мають такі назви (в англійській мові) як: cinnamon (світло-коричневий), tangerine (помаранчевий), oyster (світло-бежевий), lime (колір лайма), melon (колір дині), glacier (колір льоду), apple white (зелено-білий), ivory (колір слонової кістки), silver (сріблястий), chocolate (шоколадний), amber (жовтий колір) або aubergine (червонувато-ліловий), хоча сенс у слові puce по суті виглядає комічним, так як позначає він «колір блохи» (з латини слово pulex через французьку мову було запозичене в англійську).

Цілий ряд маловживаних назв для квітів прийшли в англійську з французької мови: сучасний коричнево-сірий відтінок taupe отримав свою назву від слова, що означає «кріт». Перш в моді було слово greige, спочатку воно писалося як grège, що вказує на запозичення з французької мови, де воно означало колір шовку-сирцю; beige – епітет, який перейшов з французької мови від назви нефарбованої вовняної тканини; ecru також прийшло з французької мови, де воно означає «небілений»; слово maroon запозичене з французької мови, де воно означає «каштан їстівний», чиї плоди мають характерний коричнево-червоний колір.

Інші назви кольорів виникали на основі назви дорогоцінних каменів: слово aquamarine, наприклад, спочатку служило назвою виду берил (від латинської aqua marina, «(кольори) морської води», що імовірно належить до води Середземного моря, оскільки вода Британських островів має тьмяно сіро-зелений колір. Безпосередньо пов’язаним з цим словом могло б бути слово ultramarine, так як воно означає більш глибокий відтінок синього, але частина слова ultra означає «понад» в буквальному сенсі – камінь, який з’явився з моря, так як він був зроблений з подрібненого lapis lazuli, який був завезений з Азії (сильно змінена версія арабської назви мінералу дала назва слову azure в середньовічній англійській). Слово turquoise прийшло з давньофранцузької pierre turquoise – «турецький камінь», хоча зараз слово використовується частіше для позначення кольору, ніж для позначення каменю на відміну від emerald, яке зберігає обидва сенси: буквальний і фігуральний у рівній мірі.

Слово orange (помаранчевий) походить від слова narangah в мові санскрит, що означало фрукт, яке потім було запозичене в іспанську мову через перське narang і арабське naranj (араби привезли цей фрукт в Європу через мавританську Іспанію в Середньовіччя); у французькій мові слово скоротилося до orange, частково під впливом процесу, що називається метааналіз, але також під сильним впливом міста під назвою Оранж (Orange) на південному сході Франції, яке було центром торгівлі апельсинами.

Слово purple прийшло з грецької мови через латинську і означає барвник, що видобувається з середземноморських молюсків, які були настільки рідкісні і цінні, що колір став означати тільки колір королівського одягу. Тим не менш, у цього барвника існує багато відтінків, наприклад, малиновий колір (колір мантії кардиналів), чітко виділяється з відтінків, асоційованих з даним словом. Коли Вільям Перкін вперше відкрив барвник в 1856 році, отриманий з аніліну, він назвав його спочатку aniline purple (аніліновий пурпуровий), але надалі змінив назву на більш відмітну mauve (рожево-ліловий), запозичене з французької назви рослини штокрози, чиє стебло має насичений пурпуровий колір (цей барвник став настільки популярним, що 1860-ті роки стали носити відбиток кольору мальви (mauve decade). Добре, що він змінив назву, тому що хімічний склад аніліну став відправною точкою для появи нового барвника, названого так в 1841 на основі anil (індиго), загальної назви пурпурного рослинного барвника, який сьогодні називають indigo (індиго) (від португальського слова, яке означає «індіанський барвник», тому що саме у них португальці вперше побачили цей барвник, soaniline purple звучить майже як тавтологія .

Слово crimson (малиновий колір) прийшло з мови санскрит krmi-ja, де воно означало: «(барвник), отриманий з черв’яка» (насправді, барвник видобували з висушених тіл комах). Через арабську мову у вигляді qirmaz і давньоіспанського cremesin (а в середньовічній латинській з’явилося також слово carmine (кармін)); комаха стала називатися kermes (кермесовий червець), але постійна помилкова думка про те, що це черв’як, дала народження новому слову vermillion (матово-червоний) (від латинського vermiculus «хробак, колір хробака»). І ще одне слово для позначення цього кольору scarlet (багряний), яке спочатку нічого спільного з кольором не мало, але відносилося до високоякісної тканини, яку виготовляли в Персії, і яка могла мати синій або зелений колір, хоча зазвичай її фарбували в червоний колір, так що Уілл Скарлет з легенди про Робін Гуда добре одягався.

Magenta (фуксин), ключовий колір в фотокопіюванні, бере свій початок від назви барвника, вперше виявленого лондонською компанією Simpson, Nicholson and Maule. У 1859 році Едвард Ніколсон знайшов спосіб отримувати цей барвник з аніліну, і став продавати його під назвою magenta в честь недавньої перемоги Гарібальді в північній Італії. Хімічна назва цього барвника – fuchsine (фуксин), яку дав йому Е. Вергін (E Verguin), француз, який одночасно з Ніколсоном знайшов ще один спосіб отримувати цей барвник, – за назвою пурпурно-червоного кольору рослин фуксії, які самі були названі в пам’ять про німецького ботаніка шістнадцятого століття Леонарда Фуксе.

Слово livid (синювато-багряний) має незвичайну історію. Слово sloe (терен) ймовірно спочатку означало «синьо-чорний» плід, можливо було запозичене з давньогерманського у формі слова *slaikhwon, що могло бути пов’язане з латинським livere, «(бути) синьо-чорним». Воно також стало застосовуватися для позначення синців, коли вперше було введено в сімнадцятому столітті (також у формі вираження black and blue – «в синцях»). Але можливо від того, що колір синців може бути дуже різним, сенс слова змінився так, що загубився всякий стійкий зв’язок з єдиним кольором. В якості ілюстрації – це слово може мати такі значення: «чорнуватий», «сірий», «блідий», «пурпуровий» і «запалений». Цей перехід асоціацій трапився тому, що слово означає колір смерті, якщо говорити фразами то: the livid lips of the corpse – «мертвотно бліді губи трупа», де це слово означає: «попелястий», або «сірий, свинцевий колір». Можливо саме в той час став з’являтися зв’язок з кольором обличчя: у момент люті людина набуває кам’яного кольору, тому що виникає відтік крові від шкіри (фактично, Оксфордський словник англійської мови Oxford English Dictionary визначає це слово як: «синювато свинцевий колір». У словнику недвозначно сказано, що слово застосовне до кольору обличчя, тому що люди, які відчувають лють, стають блідими). Існують припущення, що слово «приліпилося» до значення «розгніваний» тому, що воно помилково стало відноситься до людини з розчервонілим, багрянисто кольором обличчя, що більш підходить, коли людина в люті. Що достовірно, так це тільки те, що єдиний спосіб використовувати слово livid сьогодні – це  уникати асоціацій з будь-якими квітами, і застосовувати тільки в переносному значенні «розгніваний».

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *