Корінні мови Північної Америки

Мови індіанських племен

Поширеною помилкою є те, що в Північній Америці існувала одна індіанська мова. Насправді, на території Північної Америки до приходу європейців існувало близько тисячі мов – 250 тільки на території Сполучених Штатів. Крім того, ці мови сильно різнилися між собою. Три людини з трьох різних областей, що знаходяться в сотнях миль один від одного, досить імовірно могли абсолютно не зрозуміти один одного. Однак для забезпечення зв’язку між різними племенами в деяких областях використовувалася мова жестів. Це докладно описано в книзі Вільяма Кларка, «Індіанська мова жестів».

Складність мов

Розмовні мови індіанців не були ні примітивними, ні простими; граматика багатьох з них була така ж складна, як в російській або латинській мовах. Тим не менш, за винятком ідеографічної системи письма, використовуваної племенем майя та їх сусідами поблизу півострова Юкатан, решта корінних мов Америки не мала писемності до приходу європейців.

Мовні сім’ї

Як і у випадку зі Східною півкулею, лінгвісти виявили подібності та відмінності між мовами Америки і згрупували їх у сім’ї. Сім’я – це набір мов із загальним походженням, які з часом розділилися на різні діалекти й мови. Процес утворення нових діалектів (мов) можна в деякій мірі побачити в тому, як англійська мова набула деяких відмінностей в залежності від місця вживання. Більш наочною і зрозумілою демонстрацією в цьому випадку можуть служити романські мови (іспанська, французька, італійська, португальська, румунська та деякі інші), які походять від латинської мови. Романські мови є гілкою індоєвропейської мовної сім’ї, домінуючої мовної сім’ї в сучасному світі. Англійська мова належить до германської гілки індоєвропейської сім’ї. Російська та українська належать до східнослов’янської гілки індоєвропейської сім’ї.

Переважна більшість мов у Європі відноситься до романської, германської та слов’янської гілок мов, в той час як інші індоєвропейські гілки представлені в Ірані та Індії. В останні 500 років індоєвропейські мови, зокрема англійська, іспанська, португальська та французька стали домінуючими мовами в багатьох країнах світу, в тому числі майже на всій території Північної та Південної Америки й Австралії. Однак у Європі присутні представники також інших мовних сімей, наприклад, уральсько-алтайської сім’ї. Угорська, фінська і естонська мови відносяться до уральсько-алтайської сім’ї мов, турецька мова належить до тюркської сім’ї мов. Баскська мова в Іспанії та Франції не має чітких родичів де-небудь ще в світі.

У Північній Америці, таким чином, було представлено набагато більше лінгвістичної різноманітності, ніж у Європі в часи Колумба. На території сучасних Сполучених Штатів поширені кілька мовних сімей, на відміну від Європи, де домінуючими родинами є лише дві.

Корінні мовні сім’ї Північної Америки

На території Сполучених Штатів існували дев’ять найбільш важливих мовних сімей. Вони були в значній мірі витіснені англійською мовою протягом останніх декількох століть. До них відносяться алгонкінські, ірокезькі, мускозькі, сіу, атабаскські, юто-ацтекські, сейлішські і ескімосо-алеутські мови. Крім того, існує багато інших більш дрібних сімей, таких як сахаптінська, мівоксько-костаноанська, кайова-таноанська й каддоанська.

Деякі мови, такі як зуньї, не мають видимих родинних зв’язків з іншими мовами, тому вони відомі як ізоляти. Багато і інших мовних сімей представлено в Південній Америці, де цілком ймовірно вони були ще більш різноманітні, ніж у Північній Америці.

Створення карти мов з будь-яким ступенем точності пов’язано з кількома непереборними труднощами. Окремо взяті політичні та лінгвістичні спілки не були «країнами» в сучасному розумінні цього слова, і, як правило, поширювалися на великі відстані, як би «перекриваючи» територію поширення інших союзів. Такі чіткі межі, які ми їх бачимо на картах сьогодні, рідко існували. Багато племен переміщалися в залежності від сезону, пристосовуючись до місцевого клімату. Майже всі племена змінювали місце свого постійного перебування, рухаючись на захід, так як не витримували натиску європейців.

Але цей рух і розселення відбувалося часто також і до того, як почалася колонізація. Крім того, у багатьох випадках існує велика невизначеність в плані того, яке плем’я жило на певній ділянці карти в певний момент часу. Виходячи з цього, кордони на карті не слід сприймати надто буквально. Вони призначені для створення загального уявлення про регіони, де була поширена кожна сім’я мов той час, як до цих місць «підібралася» європейська цивілізація.

Необхідно пояснити, що затінені ділянки на карті – це не політичні області, де центральна влада управляла однією расою, підтримуючи постійний контроль в межах зазначених кордонів. Приклади того, як велика територія перебувала під управлінням однієї влади, в доколумбовій Америці були рідкісні. Крім того, необхідно нагадати, що мови однієї мовної сім’ї можуть сильно відрізнятися. Хоча в деяких випадках, людина могла виїхати далеко-далеко від свого місця і знайти людей, з якими легко встановлювала зв’язок, але це було швидше винятком.

У більшості випадків, дві різні мови в межах однієї мовної сім’ї здадуться дуже різними і взаємно незрозумілими для носіїв цих мов. Щоб повною мірою це оцінити, просто погляньте на англійську мову, що входить в індоєвропейську сім’ю мов, а потім переведіть свій погляд на голландську, польську або хінді.

Корінні американські мови сьогодні

Поява європейської культури негативно відбилася на культурі корінних народів Північної та Південної Америки. Населення місцевих цивілізацій, які перебували на території сучасних Сполучених Штатів, скоротилося з 20 мільйонів до нинішнього рівня – менше 2 мільйонів. Крім скорочення розміру етнічних груп, «постраждали» також і мови, зважаючи на поширення англійської мови серед предків тих індіанців. Більшість індіанських мов припинила своє існування, або ж ними розмовляє лише старше покоління. Очевидно, що в найближчі десятиліття зі смертю цих людей зникнуть і ці мови.

Тільки 8 мов корінних народів, що населяли перш площу, рівну площі континентальної частини США, в даний час мають сьогодні населення в США і Канаді розміром з середнє місто. Тільки мово навахо сьогодні розмовляє більше ніж 25000 чоловік в США.

Мова Сім’я Область Кількість носіїв
Навахо атабаскська Арізона, Нью Мексико, Юта 148530
Крі алзька Монтана, Канада 60000
Оджибве алзька Міннесота, Північна Дакота, Монтана, Мічиган, Канада 51000
Черокі ірокезька Оксахома, Північна Кароліна 22500
Дакота сіу Небраска, Північна Дакота, Міннесота, Монтана, Канада 20000
Апачі атабаскська Нью-Мексико, Арізона, Оклахома 15000
Блекфут алзька Монтана, Канада 10000
Чокто мускозька Оклахома, Міссісіпі, Луїзіана 9211

 

Назви штатів Америки корінного / місцевого походження

Алабама, Аляска, Арізона, Арканзас, Коннектикут, Гавайї, Іллінойс, Айова, Кентуккі, Массачусетс, Мічиган, Міннесота, Міссісіпі, Міссурі, Небраска, (Нью) Мексико, (Північна/Південна) Дакота, Огайо, Оклахома, Теннессі, Техас, Юта, Вісконсін, Вайомінг.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *