Нас об’єднає мова – Міжнародний форум на підтримку української мови

Тисячі мов огортає землю. Частина з них давно зникла, інші лише утворюються.

На початку липня 2015 року мовні фахівці, журналісти, активісти зібралися для обговорення сучасної долі української мови на Міжнародному Форумі на підтримку української мови «Нас об’єднає мова».

Сергій Квіт – Міністр освіти і науки України:

«В нашій традиції українська мова посідає особливе місце, і ми розуміємо, що без української мови не може бути України. В різних країнах і у різних націй це виглядає по-різному, наприклад ірландці в основному не розмовляють ірландською, принаймні з цим є проблеми, їх об’єднує католицька церква. У сербів, я цікавився, є такий вираз «Сербія там, де сербські могили», але, очевидно, в них не було таких проблем з мовою, як в українців. Українська мова лежить в основі української державності, і це наголошує на важливості підтримки української мови.

Також я хочу наголосити на важливості поширення англійської мови, адже без неї в нашій країні не буде конкурентоздатної української освіти, чи то шкільної, чи то університетської. Англійська мова є дуже важливою.»

Олесь Доній – голова оргкомітету Всеукраїнського комітету захисту української мови:

«Не лише українська вишиванка стає символом нового українського покоління, а й українське слово, і це масовий рух знизу. Це вже не струмок, не течія, це океан. Друзі, громадські мовні активісти, я вас прошу привітати один одного, бо від вас зараз залежить доля української мови.»

Дайва Вайшнєне – голова Державної комісії з питань литовської мови (Литва):

«Зараз йдеться про те, чи стане українська мова повноцінною в плані розвитку й існування як сучасна мова, де передові технології, наука й дослідження проводяться цією мовою.»

Дмитро Капранов – письменник, громадський діяч:

«Мабуть, більшість з вас були в Європі і знають, що там немає кордонів, немає Карацупи з собакою, і там практично не перевіряють документи, коли ви перетинаєте кордон між Францією та Іспанією. Як ви здогадаєтесь, що ви вже у Франції, а не в Іспанії? Відповідь одна – мова, і лише мова. Прапор на мерії та мова. Тобто коли вам дають меню, основний текст буде на французькій мові, якщо ви у Франції. Це дуже грубий приклад, тут йдеться про мову як еквівалент сучасного кордону. Чому? Тому що держава сьогодні стає явищем інформаційним. Раніше ми знали, що держава – це шмат території, огородженої парканом, а сьогодні вона є інформаційним явищем, інформаційним феноменом. І ми з вами провтикали, пробачте на слові, шановні науковці, цей феномен, а це дисертабельні теми, там повинна бути захищена щонайменше не одна докторська дисертація на цю тему. Держава як інформаційний феномен з відповідними навантаженнями на державну мову, бо держава сьогодні існує в інтернеті. Наприклад, як ви відрізните український сайт від колумбійського? Ніяк! А це елемент державотворення.»

Левко Лук’яненко – громадський діяч, Герой України:

«Що стосується людей інших національностей, то вся проблема вирішується дуже просто, адже ми – демократична держава і можемо вирішити всі проблеми, як у Франції. А у Франції так: французька мова – це державна мова, на ній виконуються всі державні справи, але кожна національна меншина має право за свої власні кошти та власними силами організовувати газету, театри та школи. Я думаю, що такий французький зразок був би дуже добрим для України.»

Глєб Лабадзєнка – поет, журналіст (Білорусь):

«Сьогодні в Мінську 98 людей зі 100 розмовляють російською. Більшість людей з цього приводу опускають руки, але певна кількість цього не роблять. Так склалося, що у білорусів є така біда, і розумію, що в українців так само, частково, ми чекаємо, коли прийде якийсь дядько, пан і нам зробить, нам дасть. Часом ми говоримо, що чиновники для нас нічого не роблять, не видають книжки. А нас же багато, для чого ми? Тобто ми любимо білоруську мову, а ви нам, будь ласка, книжки видавайте?»

Олесь Доній:

«Оргкомітет зараз буде збирати конкретні пропозиції. Думаю, що ми довіримо і доручимо виконавчому директору Івану Лозовому це оприлюднити.» [Резолюція форуму буде направлена Президенту, Прем’єр-міністру і народним депутатам України].

На заході також доповідали:

  • Олександр Вовченко – депутат Київської міської ради
  • Станіслав Федорчук – громадський активіст
  • Лариса Масенко – професор, академік АН ВШ України
  • Лада Рослицька – доктор наук, експерт з Євроінтеграції, міжнародної безпеки
  • Роман Матис – громадський діяч
  • Тарас Марусик – журналіст, перекладач, фахівець з мовної політики
  • та інші

Наприкінці форуму виступив Антін Мухарський з патріотичними музичними номерами у ролі «Ореста Лютого».

Безперечно, українській мові потрібні такі заходи для її системного розвитку та подальшого обговорення на державному рівні.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *