Секрети вивчення мов Генріха Шлімана

Постать Генріха Шлімана завжди викликала неоднозначні судження, але ніхто і ніколи не ставив під сумнів те, що це була видатна людина, життя якої рясніло країнами, мовами, пригодами і авантюрами.

Людей цікавить його слава поліглота: говорили, що Шліман володів 14-ма мовами (за деякими даними 22-ма), хоча він і не був філологом. Щоб розібратися з його методом і дізнатися секрети оволодіння іноземними мовами, пропонуємо уважно вивчити біографію цієї яскравої, неординарної і такої неоднозначної особистості.

Генріх Шліман народився 6 січня 1822 року в одному з сіл Німеччини. Батько – місцевий священик, згодом позбавлений посади через проблеми з алкоголем. У 9-ти річному віці юний Генріх потрапляє на виховання до дядька. Кілька місяців його навчають латині, він навіть пише статтю про Троянську війну цією мовою. Потім у батька знову виникають фінансові труднощі, і навчання Генріха перервано. З 14 років він сам заробляє на життя. Перша робота – хлопчик на побігеньках (кур’єр) в магазині. Крім цього він миє підлоги, допомагає продавцям, чистить черевики. Так проходить 5 років. 19-ти річний юнак бажає круто змінити своє життя і пошукати щастя в Америці. З цією метою він у числі інших німців сідає на корабель і вирушає в дорогу. Але йому було призначено потрапити в цю країну набагато пізніше, плавання закінчується крахом корабля у водах Голландії. Вже на даному етапі опису життя Шлімана зустрічаються неточності, з ними ми зіткнемося ще не один раз. Причиною цьому послужив сам Генріх, який написав автобіографію, прикрасивши або повністю змінивши деякі факти. Наприклад, за його версією в катастрофі вижив лише він один, але офіційно загиблих не було.

Прусське консульство допомогло юнакові, і після госпіталю його влаштували в торгову компанію. Тут він тісно стикнувся з промовою різних країн, адже в фірмі часто бували торгові представники і просто моряки з усіх куточків світу, особливо Англії, Франції та Португалії, основний же персонал був голландським. Плюс ще було чимало вільного часу. Шліман використовував ситуацію для вивчення іноземних мов. Займався він самостійно і за три роки вивчив голландську, англійську, італійську, французьку та португальську мови.

Через деякий час Генріх змінює роботу і потрапляє в торгову компанію Шредера, використовуючи свої знання мов, ділову хватку і заповзятливість, всього за рік він стає особистим помічником директора. Світова ситуація склалася так, що найвигіднішим ринком для компанії була Росія – з її величезною територією і великою кількістю жителів. Основною складністю ведення переговорів було те, що в російських торгових компаніях рідко зустрічалися працівники, які знають хоч якусь іноземну мову. Генріх Шліман вирішує оволодіти російською і вже через три місяці веде письмові переговори цією мовою. Через деякий час представники російського купецтва пропонують йому створити спільне підприємство – його мізки і їхній капітал. Генріх погоджується і у віці 24 років відбуває до Росії. Поки його партнери збирають гроші на загальне підприємство, Шліман знайомиться з Росією і шукає можливості. З готелю, в якому він живе, Генріх помічає невикористані портові будови, починає прораховувати можливу оренду складів. У цей момент вони згорають, що дозволяє їх орендувати за сущий безцінь. Шліман наймає робітників і відбудовує все заново, але орієнтується вже на план амстердамських будівель. Він сам керує будівельниками і робота кипить, вже навесні Генріх стає багатим – до початку навігації і торгівлі була відбудована лише його частина порту. Доходи від оренди зашкалюють.

У 1847 році (Шліману 25 років) він приймає російське громадянство. За рік він зміг ідеально налагодити свій бізнес і занудьгував. Тоді Генріх передає справу керуючим, бере частину капіталу і відправляється в Америку. Там, на золотих копальнях під час золотої лихоманки, помер його брат. Після приїзду Шліман отримує пільгову ліцензію на право відкриття в Америці своєї компанії зі скупки золотого піску Сан-Франциско. Він відкриває свій банк, де сам зважує золотий пісок і платить за нього доларами, не доручаючи цей обов’язок нікому. Його не зупиняла ні хвороба тифом, ні втома, ніякі інші обставини. Він просто не давав шансу себе обдурити.

Повернувшись до Росії, Генріх Шліман стає одним з найбагатших представників купецької верхівки. Наш авантюрист і ділок береться за все, що приносить прибуток: продає в Амстердам хліб, а в Росію ввозить селітру, бере підряд на ліс, інвестує в російське виробництво паперу, поставляє в Росію друкарське обладнання, стає монополістом ввезення індиго (натурального барвника синього кольору). У бізнесі йому супроводжує удача в усіх починаннях: займається обладнанням для друку – і в цей же час відбувається масове видання багатотомного Зводу законів Росії; є єдиним постачальником індиго – починається Кримська війна, військові мундири були синього кольору, для фарбування тканини використовувався індиго, таким чином, Шліман диктує ціни зовнішньоторговельному відомству і т.д.

Шліман одружується на вісімнадцятирічній Каті Лижиній – родичці одного з найбагатших російських купців. У цьому ж році починається Кримська кампанія і Шліман пускається в авантюру – він розробляє неякісні чоботи і мундири для армії, а представляє свій товар як першосортний, має величезні бариші. Ця афера закінчується його ганьбою і Шліман ховається зі своєї другої батьківщини. Через багато років Генріх звертається з проханням про в’їзд до імператора Олександра II. На що імператор напише: «Нехай приїде, повісимо!»

Проживши вісімнадцять років у Росії, Шліман відправляється в кругосвітню подорож: Німеччина, Африка, Італія, Єгипет, Індія, Шрі-Ланка, Китай, Японія, Америка, Мексика – скрізь він відвідує пам’ятки старовини та культури: руїни Карфагена, руїни Помпеї, руїни буддистських і індуїстських храмів, Велику китайську стіну, руїни ацтекської цивілізації і т.д. Подорож тривала більше двох років, Шліман веде щоденник, роблячи записи в ньому мовою країни, в якій він знаходиться.

Перший шлюб Шлімана був невдалим, хоча і Катерина Лижина народила йому трьох дітей, але щастя в родині не було. У цей час Генріх є володарем величезного стану і налагодженої справи, підприємництво його більше не приваблює, стає нудно і він вирішує круто змінити своє життя, перетворившись з торгової людини в археолога. Від цього моменту весь свій час він присвячує пошуку легендарної Трої, за основу взявши текст «Іліади». 46-ти річний мільйонер їде в Париж і починає слухати лекції в Сорбонні, бере участь у розкопках міста Мікени, повертається до латині, вчить новогрецьку і давньогрецьку мови і нарешті, одружується вдруге.

В уяві він уже намалював ідеальний образ своєї супутниці – молода, красива, володіє давньогрецькою, любить читати Гомера, тобто поділяє всі його пристрасті. Тим більше Шліман впевнений, що скоро стане знаменитим як учений, тому дружина повинна відповідати його статусу. Він направляє лист архієпископу Вімпосу, своєму хорошому другу, і просить обрати підходящу гречанку. Вімпос рекомендує свою родичку виховану і прекрасну Софію Енгастроменос, Шліман піддає її суворому іспиту з історії Греції, просить продекламувати уривки з «Одіссеї», а потім запитує, чому вона хоче за нього заміж. На це чесна дівчина відповідає, що батьки їй сказали, що він дуже багатий, а вони такі бідні. Говорили, що Шліман, червоний від сорому, негайно покинув будинок Енгастроменос. Але любов вже встигла пустити паростки в його серце, і він повертається, одружується і буде завжди намагатися зробити Софію щасливою і одночасно моторошно ревнувати, адже вона ставала все гарніше, а Шліман старів, і тут уже нічого не міг вдіяти.

Тепер, коли з особистим життям все залагоджено, Генріх повністю віддається своїй давній пристрасті – археології, як і в усьому, він діє з розмахом. Багато хто називає його причиною перетворення археології з непопулярної, нудної науки в модну і престижну. Головні відмінні риси характеру – непорушна самовпевненість і відсутність сумнівів – дозволяють Шліману-археологу і тут домогтися гарних результатів. Як звичайно, не обходиться без критики і спірних досягнень, адже Шліман шукав тільки Трою, все інше його не цікавило, тому до решти археологічних цінностей він і його робітники ставилися халатно і навіть руйнували. Коли проходять розкопки в Гіссарлик, де за розрахунками Генріха, повинна знаходитися Троя, робочі натикаються на різні шари будівель, жалюгідні споруди Шліман безжально зносив, вони не походили на оспіване в міфах місто Пріама (як виявилося пізніше, це й була справжня Троя!). Команда Шлімана копала три роки і виявила масивні фундаменти зі слідами пожежі. За свою бутність археологом Генріх Шліман знаходить «скарб Пріама» та «скарб Агамемнона» – вони були передані в афінський музей, а Шліман став національним героєм Греції. Він став настільки популярним, що інші відкриття в археології також приписувалися виключно Шліману.

Софія народила йому дітей, яких назвали давньогрецькими іменами: Агамемнон і Андромаха. Протягом життя одна за одною виходять його книги: «Сучасні Китай і Японія» (1867 рік), «Ітака, Пелопоннес і Троя» (1869 рік), «Троянські давнини» (1874 рік), «Мікени» (1878 рік), «Іліон» (містить автобіографію 1881), «Орхомен» (1881), «Поїздка в Трояду» (1881), «Троя» (1884 рік), «Тиринф» (1886 рік), «Звіт про розкопки Трої в 1890» – посмертно (1890 рік).

У 1890 році Шліман переносить операцію – у нього дуже боліли вуха – і вирішує на Різдво відправиться до сім’ї. По дорозі в Неаполі його стан різко погіршується, 25 грудня він знепритомнів, а на наступний день великого авантюриста не стало. 4 квітня тіло Шлімана було перевезено до Греції, до нього в труну поклали по примірнику «Одіссеї» та «Іліади». Софія зробила дуже багато, щоб популяризувати спадщину чоловіка і в 1928 році передала грецькій державі його особисті колекції. А з 1990 року їх будинок в Афінах перетворили на нумізматичний музей.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *