Яку мову найважче вивчити і чому?

 

Як уже згадувалося раніше, існують різні рейтинги «складності» (і «легкості») мов стосовно їх вивчення (зверніть увагу, що ми говоримо тільки про вивчення в якості другої іноземної мови). Деякі рейтинги неофіційні, наприклад: Accreditedonlinecolleges.com ranking або MyLanguages.org; інші офіційні, наприклад: класифікація за DLI на основі кількості годин, витрачених на досягнення певного рівня.

Верхні рядки у всіх цих рейтингах займає Китайська мова: Accreditedonlinecolleges.com відводить традиційній китайській мові (путунхуа) і її кантонському діалекту відповідно перше і друге місця; MyLanguages.org помістив китайську мову в першому рядку списку, а згідно класифікації DLI китайська поміщена в найскладнішу групу IV, поряд з арабською, японською та корейською мовами. Але з якими труднощами можна стикнутися, вивчаючи китайську мову (путунхуа, кантонский, або який-небудь інший китайський діалект)? Крім основних проблем, як то: незнайома система письма і безліч діалектів (що цілком очікувано від мови, число носіїв якої «перевалює» за 1 мільярд, де до «малих» мовних груп відносять: кантонский діалект з 52 мільйонами носіїв; шанхайський діалект з більш ніж 77 мільйонами носіїв; тайванський діалект з більш ніж 25 мільйонами носіїв), китайська мова складна для вивчення ще й тому, що в ній є «екзотичні» звуки і особлива тонова система. В говірці путунхуа є 4 тони, в кантонскій говірці – 6.

А як щодо інших східно-азіатських мов, наприклад, японської або корейської? Ці мови також зазвичай займають верхні позиції за рівнем складності. Серед найбільш складних аспектів японської мови (крім трьох систем письма: кандзі, хирагана і катакана) – «аглютинативний словниковий склад», а також «сувора ієрархічна структура форм ввічливості, яка нерозривно пов’язана з японським суспільством і культурою». Ми погодимося, що багата система форм ввічливості – знаків оцінки та поваги при зверненні до іншої особи – може викликати складність при вивченні, за огляду на необхідність знання культури, яке допомагає правильно використовувати ці граматичні форми. Ви можете зіткнутися з цими труднощами при спробі вивчити японську, корейську, або тайську мову.

Давайте поговоримо про таке явище, як «аглютинативний словниковий склад». Термін «аглютинативний» як правило, відноситься не до словникового складу, а до морфологічної системі мови. В аглютинативній мові кожен афікс приєднується до кореня слова і висловлює одну граматичну характеристику, як то: рід, число, відмінок, але не всі три відразу (як у випадку з відмінками у флективних мовах, див. нижче). До кореня може додаватися велика кількість афіксів, при цьому афікси не особливо впливають на вимову один одного або значення. Серед інших мов, важких для вивчення, які можна віднести до аглютинативних, можна назвати: баскську, корейську й угорську.

Деякі, але не всі, аглютинативні мови мають багату систему відмінкових вказівників, які використовуються не тільки для того, щоб вказувати на граматичні функції слова: підмет, непрямий додаток і т.д., але і для позначення просторових відносин. Незважаючи на те, що деякі «дуже важкі» мови можуть налякати вас такими висновками на кшталт: «Складність баскської мови полягає в її 24 відмінках», або: «кожен, хто сподівається освоїти угорську мову, також повинен повністю освоїти її систему з 35 відмінків», деякі з цих висновків перебільшені. Лінгвісти прийшли до єдиної думки, що в баскській мові всього 12 відмінків, а в угорській – 21. В двох мовах, споріднених з угорською – фінською та естонською – відмінкові системи «бідніше» (14 відмінків в естонській мові, 15 відмінків у фінській мові), тоді як в інших мовах відмінкова система багатша: наприклад, в деяких діалектах комі доходить до 27 відмінків. Рекордсменом в плані кількості відмінків є дагестанська мова табасаран, в якій 46 відмінків!

Незважаючи на те, що вивчення такої кількості відмінків може здатися страшним, у фінно-угорських мовах, як наприклад, у фінській або угорській, форма відмінкової морфеми залишається незмінною незалежно від того іменника, до якого вона приєднується. Зовсім інша ситуація в слов’янських мовах, наприклад, в російській або польській, де кілька відмінків (наприклад, в російській «всього» 6 відмінків), але форми відмінкових морфем розрізняються залежно від іменника, до якого вони приєднуються (згідно типам відмінювання, що пов’язане з поняттям «рід»). Наприклад, в давальному відмінку однини слово книга має форму: книзі, але столу, матері. Таким чином, замість того, щоб вивчити один набір з 15 відмінкових суфіксів у фінській мові, в російській мові вам необхідно буде вивчити три набори з шести (тобто 18) відмінкових суфіксів, а також знати, які суфікси до яких іменників вони приєднуються. Крім того, для того, щоб освоїти відмінкову систему в російській мові, вам необхідно буде вивчити різні винятки, які також частіше більш поширені у флективних мовах, як наприклад, в російській, ніж в аглютинативних, до яких відноситься фінська. Звідси висновок: аглютинативні мови вчити в якійсь мірі легше (принаймні, в плані завантаженості пам’яті новою інформацією), ніж флективні мови; єдиним дійсно лякаючим фактором в аглютинативних мовах є сама назва!

А що ж скажемо про арабську мову? Однією з основних причин, чому цю мову помістили вгорі списку найскладніших мов, є арабське письмо, в якому застосовуються різні форми написання одних і тих же букв – на початку, в середині і в кінці, але немає букв для позначення голосних. Іншим фактором, що доповнює труднощі вивчення мови, є проблема діалектів; хоча переважна частина з тих, хто вивчає арабську мову в якості іноземної, вивчають її у вигляді Сучасної стандартної арабської, а не однієї з 40 діалектів, якими розмовляють від Марокко до Єгипту, і від Сирії до Іраку і Перської затоки. Серед граматичних труднощів, з якими стикнуться ті, хто почне вивчати арабську: це порядок слів виду: «дієслово-підмет-додаток» (на відміну, наприклад, від англійської, в якій порядок слів такий: «підмет-дієслово-додаток»), двоїсте число (окрім вже знайомого єдиного і множинного чисел), три відмінка і два роди (які в сукупності, вивчати легше, ніж в угорській або російській мовах) та численні дієслівні форми. Найбільш незвичайний феномен, який присутній і в арабській мові, і в івриті, це не конкатенативна морфологія. В не конкатенативній мові на відміну від більш відомих нам російської, англійської, іспанської мов, граматичне значення – наприклад, множина іменників або минулий час дієслів – виражається не через додавання суфікса до кореня слова, а через зміну голосного в корені слова. Як правило, корінь слова іменника або дієслова становлять приголосні, тоді як голосні – і те місце, де вони стоять по відношенню до голосних кореня – складають «шаблон» (тому не конкатенативна морфологія також відома як шаблонна морфологія).

На довершення до всього, в список «найскладніших мов» можна додати ще одну – до свого великого здивування – це ісландська. Вся справа в тому, що багато ісландських фонем не мають еквівалентів – згадайте, як важко журналісти вимовляли слова «виверження вулкана Ейяфьядлайекюдль!» Інші відчувають труднощі з архаїчним словником ісландської мови і «складною граматикою». Чи насправді це так? Вірно те, що ісландська мова вважається однією з найконсервативніших північногерманських (тобто, скандинавських) мов, яка зберегла давню систему відмінювання іменників і відмінювання дієслів. Але поза сумнівом, що мова ця ближче до інших європейських мов, на відміну від китайської, арабської, або угорської мов, тому вивчати ісландську в порівнянні з цими мовами легше.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *