Бути білінгвом

Мета даної статті – представити резюме теорій про двомовність та білінгвів. По-перше, необхідно чітко визначити поняття «білінгв». Необізнана людина або обиватель скаже, що білінгв – це людина, що володіє двома мовами. Людина, яка може говорити і розуміти більш ніж дві мови називається багатомовною. Тим не менш, сьогодні більшість людей володіють двома або більше мовами. Вони можуть, наприклад, прочитати простий текст, або газетну статтю іноземною мовою.

Питання має бути поставлено таким чином: володіння другою (іноземною) мовою на якому рівні дозволяє назвати людину білінгвом? Чи може людина опанувати другу мову настільки ж добре, наскільки вона володіє першою, чи це можливо лише тоді, коли дитина піддається впливу двох мов з раннього дитинства? Нарешті, чи повинні ми розглядати тільки розуміння мови, тобто граматику, лексику і т.д., або необхідно враховувати також знання певних культурних особливостей.

На всі ці питання відповісти складно. Людина може вивчати понад 20 років англійську і не володіти нею досконало. Тобто можуть бути деякі області (особливо ті, які стосуються досліджень), де англійська перевершує, наприклад, польську, але є й інші області, де цього не відбувається.

Білінгвів можна класифікувати за двома групами. Спольскі в соціолінгвістиці (1998) написав про двомовність: «Складні білінгви – це ті, у кого обидві мови вважаються тісно пов’язаними між собою, коли одна мова була набута після другої». Інший термін, використовуваний для протиставлення складним білінгвам це – координатні білінгви. Координатні білінгви, знову ж таки, згідно Спольскі, – це ті, хто опанував кожну мову окремо. Таким чином, перша та друга мови розглядаються цією людиною як дві окремі цілісності. Спірним в цьому твердженні є те, наскільки помітними можуть бути ці поняття. Дві ідеї розглядаються, як дві протилежності, тому якщо координатний білінгв знає дві окремі мовні системи і, наприклад, англійське слово table і польське слово stół – це дві різні сутності, то складний білінгв повинен мати деяку систему зі змінними варіантами, де слова з прикладу в основному будуть ті самі. Чи розкладено все по «шухлядках» в одного типу білінгвів, і чи змішано все в іншого типу? Нарешті, як можемо ми розрізняти ці два типи, і чи дійсно необхідний цей поділ?

Є також деякі практичні питання, які варто обговорити. По-перше, чи потрібно навчати дитину другій мові в ранньому віці, тобто у випадках, коли батьки з різних країн і є носіями різних мов; або ж іноземна мова може бути засвоєна через деякий час. Щоб відповісти коротко на це питання, необхідно сказати, що мовою можна оволодіти, навіть якщо не піддаватися її впливу з  раннього віку (складніше, але все ж можливо). Єдина відмінність між людиною, що вивчає другу мову з раннього віку, і тим, хто почав вчити її трохи пізніше, є акцент. Тим не менш, акцент – це фізична ознака, яка може бути набута.

Лінгвісти люблять створювати групи, категорії і т.д., однак поділ, запропонований Спольскі, не є необхідним. Гіпотеза дуже розпливчаста, а приклади, ледь вловимі. Питання до білінгвів, хто читає цю статтю: до кого ви себе відносите? Ви – складний білінгв або координатний?

Наступне питання, яке виникає: чи бути білінгвом означає тільки бути компетентним в іноземній мові, або ж це має на увазі деякі додаткові, не лінгвістичні знання? Люди, для яких англійська не є рідною мовою, вивчили другу мову в школах або на спеціальних курсах, деякі з них змогли продовжити свою освіту в університеті, що дозволило їм оволодіти мовою на рівні C2 (європейська стандартна система оцінки: A1 – новачок → C2 – рівень професійної класифікації). Чи знають ці люди звичаї країни, мову якої вони вивчають? Чи може людина, яка добре володіє двома мовами, але не підготовлена до культурного шоку при відвідуванні нею країни, вважатися білінгвом? Щоб проілюструвати це, дозвольте мені навести приклад з польською та англійською мовами. В Польщі, коли магазин хоче принести вибачення клієнту в письмовій формі, відповідальна особа спочатку вибачається, потім пропонує пояснення, потім вибачається ще кілька разів і, нарешті, пропонує розраду. В Англії досить вибачитися один раз, пояснити причину ситуації, що склалася і негайно запропонувати компенсацію. Два листи відрізняються по довжині. Польський лист довше, бо інакше він не буде сприйнятий як щирий. В Англії все з точністю, але навпаки – якщо лист занадто довгий, то він вважається нещирим. Людина з Польщі може дуже добре володіти англійською мовою, але слова її будуть звучати штучно і нещиро перед носієм англійської мови.

Наведений вище приклад показує, наскільки важко часом передбачити всі нюанси іншої культури. Нюанси мови і культури переплітаються, і вони важко віддільні. Хоча в більшості мовних шкіл дається деяка довідкова інформація про культуру та звичаї, це не те ж саме, якщо б ви всі дізналися з перших рук. Знання культури і звичаїв сприяє підвищенню мовної компетенції у людей. Знання того, що потрібно сказати і в який час, знання не тільки словника, але і прагматичних значень слів, почуття впевненості і природності в середовищі другої мови – ось необхідні умови для того, щоб вважатися білінгвом.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *