Діалекти англійської мови

Діалекти сучасної англійської мови можна розглядати як продовження обласних діалектів, які зарекомендували себе в епоху давньоанглійської мови. До теперішнього часу зберігся поділ діалектів вузької області в Англії на 1) північний, 2) центральний і 3) південний.

Лінгвістичне дослідження діалектів англійської мови сходить до 19 століття, коли виник інтерес до (сільських) діалектів основних європейських мов в контексті індоєвропейських досліджень. Першою помітною фігурою в англійській діалектології став Олександр Елліс (середина 19 століття), а потім, трохи пізніше, Джозеф Райт (кінець 19 і початок 20 століття). Елліс опублікував дослідження англійських діалектів, а Райт – досі популярну граматику англійської мови, складену на початку попереднього століття. Дослідження «Огляд англійських діалектів» (серія публікацій в 1950 –1960 рр.) спочатку під егідою Юджина Дієта, а потім і Харальда Ортона, стало великою працею в галузі вивчення сільських діалектів.

Типова риса діалектів англійської мови

Основною відмінністю між північним і південним діалектом є вимова на прикладі слова but. У північному діалекті є звук /u/ або нижня нелабіалізована його реалізація, а для типової нормативної (оксфордської) вимови в центрі і на півдні – звук /ʌ/. Виникає додаткова ізоглоса у вигляді неясного звуку /ɫ/ на півдні, замість чистого /l/ на півночі. На півдні виділяють вимову з використанням в кінцевому складі /r/, особливо в південно-західних діалектах на відміну від південно-східної вимови. В останній спостерігається «початкове одзвінення» як напр. в словах single, father, think, де чуються /z-,v-,ð/ відповідно.

Зростання впливу лондонського діалекту

У групі діалектів англійської мови лондонський діалект займає особливе місце. Ранній розвиток англійської мови в цьому місті відзначено міграцією людей з різних куточків Англії в ранньому середньовіччі. Мова мігрантів у місті надала різко виражений вплив на ту мову, яка згодом тут з’явилася.

Перш за все, слід згадати, що в період давньоанглійської мови столицею Англії був Вінчестер, що знаходиться в південно-центральній частині країни. Тільки після вторгнення норманів у місто в гирлі р. Темзи був зведений у статус столиці. Ставши резиденцією уряду і короля, Лондон набув особливого статусу. Сусіднє місто Вестмінстер (в даний час є передмістям в межах міста) зміцнив цю позицію, будучи духовним центром. Так як Лондону потрібні були робочі цивільних професій, місто стало залучати мешканців з прилеглих до Лондону графств.

Найбільш ранні свідоцтва про англійську мову в Лондоні ми знаходимо в латинських документах, в яких, як правило, містяться власні імена, і насамперед, назви вулиць. З цих джерел можна зробити висновок, що рання лондонська англійська була близькою діалекту графства Ессекс, що знаходиться відразу на північний схід від міста. Це припущення підтверджується такими документами, як маніфест Генріха III в 1258 році, написаний англійською мовою, де показані типові особливості пізньої давньоанглійської мови: /æ:/, що характерно для діалекту Ессекса. Є також риси, що вказують на схожість з мовами графства Міддлсекс і Суррей (на півдні).

В кінці 13 і впродовж 14-го століття здавалося б відбувалася переорієнтація від південних форм до форм діалектів центральних графств Англії. Перехід, наскільки показують свідоцтва, характеризується змішанням оточуючих діалектів. Наприклад, в лондонських текстах ми знаходимо закінчення -and (e) в дієприкметнику теперішнього часу, що, ймовірно, пояснюється впливом діалектів графств Норфолк і Саффолк. Тим не менш, до часу Чосера – кінець 14 століття – спостерігається переважання форм центральних графств. У 15 столітті це переважання зростає, особливо після того, як англійська стала офіційною мовою, змістивши латинську і французьку (після 1430 р.). Серед форм центральної частини, що увійшли до лондонської англійської, було багато тих, які мали крайнє північне походження, але поширилися на південь. Наприклад, у Чосера ми знаходимо /j-/ на початку дієслова «give», напр. yaf «gave». Ця форма була замінена в 15 столітті на /g-/, яка бере свій початок від скандинавської вимови, що панувала на півночі країни. Те ж саме відноситься і до початкової /ð-/ у формі третьої особи множини (у Чосера hir(e), яке відповідає пізньому their(e)).

Відносний внесок діалектів у формування лондонської англійської визначається імміграцією носіїв різних діалектів в місто. Наприклад, на початку спостерігаються зв’язки з графством Ессекс, потім в 14-му столітті помітно переміщення в Лондон людей з відносно густо населених районів Норфолк і Саффолк. До кінця 14-го століття зв’язок діалектів зрушився на користь центральних графств Англії.

Такі демографічні переміщення можна навести як детальні докази змін у мові в цей період, при яких відсутня очевидна мотивація. Такі зміни особливо характерні для форм суфіксів, що вказують на дієприкметник теперішнього часу, і який зазнав змін від -ind(e) до and(e) і, остаточно, від yng(e) до ing(e). Внутрішню причину мовних змін при прийнятті регіонального варіанту форми можна спостерігати у випадку з займенником третьої особи множини, коли форми діалектів центральних графств на th- (зі скандинавської мови) виявилися корисними в розрізненні займенників третьої особи однини і множини.

Переважання форми центральних графств у формуванні пізнього лондонського діалекту середньоанглійської мови стало настільки велике, що його важко було недооцінювати. Центральний діалект середньоанглійської мови, зважаючи на своє центрального положення в країні, являв собою зрозумілу форму для великого числа носіїв. Ця мова також використовувалася як засіб спілкування між студентами, які переїжджали в ці міста для навчання.

Така функція як засіб зв’язку, здавалося б, найменше мала відношення до географічно периферійних форм таких графств, як Східна Англія, Суррей або Кент, що пояснювало зниження впливу цих діалектів в столиці.

Мова Лондона продовжувала розвиватися, стаючи все менш і менш пов’язаною з якоюсь конкретною областю. Наприклад, початкове одзвінення, яке є типовим для області, розташованої безпосередньо на південь і південний захід від столиці, не слід шукати в лондонських текстах пізнього середньоанглійського періоду.

Розвиток форми англійської мови в аристократії Лондона займає окреме місце на відміну від міського діалекту, званого кокні. Поділ між цим діалектом і нормою мови збільшився в наступні століття і призвів до кодифікації норм вимови в 19 столітті, насамперед у школах для дітей середнього і вищого класів суспільства і сфер суспільного життя. Ця вимова стала нормативною, отримавши назву «Оксфордська вимова», яку вперше вжив фонетист Деніел Джонс на початку століття.

Розвиток норми мови не пов’язаний безпосередньо з літературою пізнього Середньовіччя. Наприклад, у Чосера можна знайти багато південних форм, які не отримали розвитку в більш пізніх формах. Звичайно ж, зіграло роль те, що його репутація як письменника сприяла підвищенню престижу лондонського діалекту.

Застосування мови у Канцлерському відділенні

Формування норми мови в Лондоні сходить до географічно східного діалекту середньоанглійської мови, а також книжкових традицій того часу. Вже в кінці 14 століття з’явилася група світських переписувачів, які використовували традиційну орфографію. До середини 15 століття ця форма була прийнята в якості офіційного застосування. Перш за все, в якості мови Канцлерського відділення, офіційного департаменту в Лондоні, який займався підготовкою документів для суду, і відігравав значну роль у становленні письмового стандарту. Канцлерський відділ відповідав за правові та парламентські документи, а також за ті документи, які були написані за дорученням короля. Канцлерське відділ наймав на роботу книжників з усіх кінців Англії, а центральним його місцем був Вестмінстер (з середини 14 століття). З причини різних рівнів освіченості у тих, хто там працював, виникала необхідність встановлення мовної норми.

Фішер писав, що можна виявити різні джерела, що брали участь у становленні цієї норми пізньої середньоанглійської мови. По-перше, це літературна норма, яку використовував Уікліф, перший перекладач Біблії на англійську мову, і його послідовники (так звані лолларди). По-друге, це літературна мова, використовувана такими лондонськими авторами, як Чосер і Гауер. По-третє, вплив деяких письменників Канцлерського відділу, наприклад, тих, хто використовував у своїй промові діалекти північних областей, з яких були запозичені займенникові форми з початковим th-, які не можна знайти у Чосера.

Орфографія і морфологія канцлерської англійської мови була консервативною. Наприклад, можна знайти орфографічні уявлення велярних / піднебінних щілинних (gh як в slaughter; right, high), які мабуть вже зникли з розмовної мови того часу. Протягом значного часу використовувалося закінчення -th для дієслів у третій особі однини теперішнього часу, хоча вони були замінені на форми з -s, що беруть свій початок з діалектів північної Англії. Інші переваги Канцлерської англійської мови були: such замість s(w)ich(e), not замість nat, through замість thurgh і т.д.

Очевидно, що вже до 15 століття мова Канцлерського відділу була не обласним діалектом, а являла собою змішану форму англійської мови, яка використовувалася в якості загального засобу спілкування між діалектами. Тут можна розгледіти зачатки розвитку, який мав стати типовим для норми пізньої англійської мови, тобто форми мови, яка не була пов’язана з жодним обласним діалектом, і яка використовувалася носіями всіх інших діалектів.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *