Кавказькі мови

Гряда великих Кавказьких гір простягається від Чорного моря до Каспійського. На північ від них знаходиться західна частина євразійського степу; на південь – горбиста місцевість, що називається Північне Дворіччя. Як степ, так і Північне Дворіччя були центрами економічної та політичної могутності, починаючи з епохи неоліту. Весь цей час вони були каналами, по яких відбувалася взаємодія людей і мов між Азією і Європою.

Сам Кавказ був головним каналом, через який неолітична революція, сільське господарство, скотарство і наступні технологічні нововведення поширювалися з Дворіччя в східну Європу. Кавказ – це зона «біологічного притулку», де можна зустріти види, які не зустрічаються ніде більше, і де існує унікальна флора і фауна. З давніх часів Кавказ відомий також своєю лінгвістичною різноманітністю. Його можна назвати «зоною лінгвістичного притулку» в тому сенсі, що тут знаходяться цілих три окремих мовних сім’ї, які є споконвічно кавказькими, що не мають споріднених мов де-небудь ще.

Дослідження мов

Корінні мовні сім’ї Кавказу:

 • Картвельська або південно-кавказька сім’я, вік якої становить близько 4500 років. Ця родина включає в себе грузинську і три її споріднені мови. Мови цієї сім’ї поширені поблизу центральної та східної Грузії, біля підніжжя гір або в південних долинах. Історія грузинської писемності бере свій початок від створення в 4-му столітті спеціально розробленого алфавіту після того, як у Грузії було введено християнство. Цей алфавіт використовується й досі. Більшість грузинів та інших картвельців є християнами, але деякі, особливо що живуть південніше, відносять себе до мусульман.
 • Північно-західна кавказька або абхазько-адигейська (або абхазько-черкеська) сім’я, що має невизначений вік (очевидно, вона старша з романської або слов’янської сімей мов і молодше індоєвропейської, яка налічує близько 6000 років), включає три або чотири споріднених мови. Структурний тип цієї сім’ї не характерний для євразійських мов. Ця родина поширилася поблизу узбережжя Чорного моря. Носії північно-західних кавказьких мов є переважно мусульманами. В Туреччині та деяких областях на Близькому Сході існують діаспори носіїв цих мов, що складаються з предків емігрантів, які виїхали з Кавказу після його завоювання Росією в 19 ст. Різною мірою вони зберігають ці мови.
 • Північно-східна кавказька або нахсько-дагестанська сім’я вкрай різноманітна і налічує близько 6000 років. Спорідненими мовами цієї сім’ї розмовляють в центральному та східному регіоні Кавказу. Можливо, поділ відбувся біля підніжжя гір південно-східного регіону Кавказу, поблизу Каспійського моря і в Азербайджані. Іслам проник в Азербайджан дуже рано, і звідти вже поширився на Північний Кавказ, досягнувши Чечні та Інгушетії в 17-18 ст. Незважаючи на те, що більшість носіїв північнокавказьких мов – мусульмани, народ Уді (який тепер проживає в трьох селах Азербайджану та Грузії і є нащадком іншого великого народу, що дав початку грузинському народу) – це християни-монофізити. В Туреччині та Йорданії проживають значні Чечено-Інгушські діаспори, нащадки емігрантів і висланців після завоювання Росією Кавказу в 19-му ст. Тут їм вдалося зберегти свою мову.

На Кавказі знаходяться також не корінні мови:

 • Осетинська мова належить до північно-східної гілки іранської групи індоєвропейської сім’ї мов. Осетинська мова є нащадком аланської групи сарматської мови, яка була мовою Скіфської держави, що розміщувався на території нинішньої України, Південної Росії, Молдавії, Південного Уралу. Сарматська мова була поширена в центральній частині Кавказу і ймовірно з’явилася тут у першому тисячолітті до н.е.
 • Карачаєво-балкарська мова, два тісно пов’язаних між собою діалекти північно-західної групи тюркських мов. у даний час нею розмовляють в західному центральному нагір’ї північного схилу. Найімовірніше, що ці мови проникли на Кавказ після поширення кипчак-тюркської мови в західних степах в ранньому середньовіччі.
 • Кумицька – ще одна тюркська мова північно-східної рівнини, яка також з’явилася в цьому регіоні в ранньому середньовіччі. Можливо, кумицький народ походить від хозарів, чия імперія тягнулася від Волги до підніжжя дагестанських гір, але сама кумицька мова сходить до кіпчакської тюркської мови, яка з’явилася в північнокавказьких степах в середні віки.
 • Азербайджанська мова відноситься до південно-західної групи тюркських мов, яка в дев’ятому столітті поширилася від центральної Азії до іраномовного Азербайджану. Азербайджанська мова набула культурного значення з часів Перської імперії, іслам тут з’явився рано. Писемність в азербайджанській мові з’явилася в 14 столітті на основі арабського алфавіту.
 • Татська – це мова південно-західної групи іранських мов, якою розмовляють в Азербайджані і вздовж узбережжя Каспійського моря. Вона є нащадком мови іраномовного населення, що панувало колись на території Азербайджану до приходу сюди тюркських племен. Тепер цією мовою розмовляють анклави євреїв, мусульман і християн.
 • Талиська мова відноситься до північно-західної групи іранських мов, якою розмовляють сьогодні в Азербайджані. Ця мова є нащадком мов, присутніх в цьому регіоні до появи тут тюркських племен.
 • Вірменська мова являє собою окрему гілку індоєвропейської сім’ї мов. Вірменська мова поширилася на території колишнього царства Урарту в сьомому столітті до н.е. Вірменія прийняла християнство в 301 р. після Різдва Христового, а через деякий час був створений вірменський алфавіт як засіб для поширення християнства. Найбільш ранні документи, що збереглися  класичною вірменською мовою, відносяться до дев’ятого і десятого століть. Слід зауважити, що алфавіт зберігся в первісному вигляді.
 • Стародавня урартська мова та її нащадок хуррітська використовували ассирійське письмо (клинопис). Регіон розповсюдження урартської мови – територія середньовічної Вірменії.

Структурні типи мов

Корінні кавказькі мови відомі своєю складною системою приголосних звуків (включаючи глотталізовані і фарингальні приголосні), складну морфологію і ергативність (ідентичний відмінок або інше маркування суб’єктів неперехідних дієслів і прямих доповнень перехідних; особливе маркування суб’єктів перехідних дієслів). За три тисячоліття свого існування на Кавказі осетинська мова запозичила у своїх сусідів-мов багато слів, ряд глотталізованих приголосних і властивості західно-кавказьких голосних до централізації. Але тим не менше в ній відсутні сліди фарингальних приголосних, фарингалізаціі або ергативності.

Всі три корінних кавказьких мови мають ергативні конструкції, але використовують зовсім різну морфологію: грузинська мова вказує на свої синтаксичні зв’язки за допомогою комбінації відмінків і дієслівного узгодження, переважно префіксального; чеченська мова – за допомогою відмінків; а абхазька – повністю лише ускладненою дієслівною префіксацією. Абхазька мова також змінює свої постпозиції і залежних іменників, в той час як грузинська і чеченська використовують родовий відмінок для вказівки володіння.

Мовні контакти, білінгвізм і вертикальність

Так уже повелося, що традиційно на Кавказі не існувало якоїсь єдиної мови. Навпаки, між сусідніми народами спостерігався білінгвізм і багатомовність. На сучасному етапі до завоювання Кавказу Росією в середині 19-го століття стійка схема білінгвізму була вертикальна: у горішніх селах багато людей знали мову(и) сіл, що знаходяться нижче них по схилу, але не навпаки. Це було викликано тим, що ринки і зимові пасовища перебували в долинах, у той час як високогір’я обіцяло менші економічні переваги.

Чоловіче населення нагорних сіл було кочовим, і можливо більшу частину свого часу вони проводили в долинах. Природно припустити, що в таких умовах мови долин мали тенденцію поширюватися і у високогірних місцевостях, скорочуючи тим самим територію поширення високогірних мов або повністю їх заміщаючи. В даний час і за всю відому історію і передісторію мови з великою кількістю носіїв поширювалися як в низовинах, так і у високогір’ї, продовжуючи поширюватися у високогір’ї, розширювалися вертикально; ці економічно престижні та/або культурно значимі мови поширилися вертикально вгору. Мови з меншою кількістю носіїв, включаючи кілька мов, які поширені лише в одному селі, головним чином присутні у високогір’ї. Така картина спостерігалася в малий льодовиковий період (пізнє середньовіччя і до середини 19-го століття), період глобального похолодання, під час якого високогірні господарства та пасовища були ненадійними, в той час як долини були більш сприятливі.

Але, є свідчення, що перш нагірні народи були більше і привабливіше, а їхні мови отримували поширення в долинах, і що нагірні народи утворювали і мали колонії в долинах. Чечено-Інгушська ізоглоса і безперервне поширення таких мовних сімей, як Чечено-Інгушська, аварська і лакська вказують на це явище. В основному, порівнюються географія, масштаби поширення мови громад, і це пояснюється вертикальністю, економікою і зміною клімату.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *