Найдавніші мови на Землі

З часом, різноманітність мов у світі стала настільки великою, що їх кількість перестала вміщатися в нашій уяві. Мови еволюціонують разом з людством. Для того, щоб дізнатися, наскільки досконалими і розвиненими стали мови, необхідно вивчити найдавніші у світі мови. Це та база, яка послужила основою для сучасних мов. Виявити найдавнішу мову – завдання не з легких, все одно, що виявити найстарішу цивілізацію в світі. Для початку потрібно вивчити письмові пам’ятки, які були знайдені при археологічних розкопках. В іншому випадку, дуже важко точно визначити, яка з мов найдавніша, так як мовами розмовляли ще задовго до того, як з’явилася писемність.

Отже, які ж мови найдавніші у світі?

Шумерська мова

Перше письмове свідчення відноситься до 3200 р. до н.е. Писемні пам’ятки цією мовою були виявлені на археологічній ділянці Джемдет Наср в Іраку. Шумерська була мовою древніх шумерів, появу якої відносять до 4-го тисячоліття до н.е. Шумерська вважається також мовою-ізолятом, яка не має родинних зв’язків з іншими мовами.

Аккадська мова

Перші згадки про аккадську мову відносяться до 2800 р. до н.е. У районі Шадуппум, Ірак були знайдені письмові свідчення цієї мови. Цією мовою розмовляли в стародавній Месопотамії, тепер же вона вважається мертвою. Свою назву мова отримала від імені міста Аккад, великого центру месопотамської цивілізації того часу. Перші тексти, написані аккадською мовою, з’явилися протягом другої половини 3-го тисячоліття до н.е. До теперішнього часу в розкопках були виявлені тисячі текстів. Аккадська мова служила засобом спілкування між двома народами, що жили в давнину на території сучасного Близького Сходу. Мова стала згасати в 8-му ст. до н.е.

Єгипетська мова

Корінна мова Єгипту відноситься до афро-азіатської мовної сім’ї. Перші писемні пам’ятки цієї мови відносяться до 3400 р. до н.е. Перші письмові свідчення єгипетської мови були знайдені в гробниці фараона Сет-Перібсен. До кінця 7-го століття н.е. ця мова існувала у формі коптської мови. Сучасна версія мови відома як єгипетська арабська, яка витіснила коптську мову, після завоювання мусульманами Єгипту. Тим не менш, коптська мова існує і понині у вигляді мови богослужіння Коптської Церкви.

Еблаїтська мова

Семітська мова, нині мертва, еблаїтська колись була панівною, починаючи з 2400 р. до н.е. Тисячі табличок з написами цією мовою були знайдені при археологічних розкопках руїн міста Ебла. Нею розмовляли в 3-му тисячолітті до н.е. в стародавньому місті Ебла, між Алеппо і Хама, нині – в Західній Сирії. Розглянута в якості другої найдавнішої письмової семітської мови після аккадської, в даний час мова вважається мертвою.

Мінойська мова

Ця мова була широко поширеною у 2-му столітті до н.е. Вона була мовою стародавнього Криту. Сьогодні мова вважається ізолятом, так як її зв’язок з іншими мовами не встановлений.

Хетська мова

Перша згадка про хетську мову датується 1650 р. до н.е. Сьогодні це мертва мова, але колись нею розмовляли хети – народ в північно-центральній частині Анатолії. Мова вийшла з ужитку після розпаду Хетської імперії.

Грецька мова

Грецька мова вважається однією з найдавніших письмових живих мов у світі. Перші записи грецькою мовою датуються 1400 роком до н.е. Маючи 34-х вікову письмову історію, ця мова має найдовшу історію писемності серед всіх індоєвропейських мов. Грецька мова – рідна мова народів, що населяли Балканський півострів. Сьогодні грецькою мовою розмовляють приблизно 13 мільйонів людей.

Китайська мова

Перші письмові свідчення китайською мовою відносяться до 11 ст. до н.е. Китайською сьогодні розмовляє понад 1 мільярд чоловік – це одна з найпоширеніших мов у світі. Китайська мова складається з групи діалектів, де путунхуа (стандартна китайська мова) займає перше місце за кількістю носіїв. Вся група в цілому та інші мовні варіанти називаються китайською мовою.

 
 
0 ответы

Ответить

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *